Blog

20.03.2023

Porównanie mikroinwerterów i inwerterów centralnych: co jest lepsze?

W miarę jak fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna, wiele osób zastanawia się nad różnymi aspektami technicznymi instalacji, żeby maksymalnie zwiększać uzyski. Jednym z kluczowych elementów każdej instalacji fotowoltaicznej są inwertery, odpowiedzialne za przekształcenie prądu stałego (DC) generowanego przez panele słoneczne na prąd zmienny (AC), używany w gospodarstwach domowych i firmach. Wśród inwerterów wyróżniamy dwa główne typy: mikroinwertery i inwertery centralne. W tym artykule postaramy się porównać oba rozwiązania, aby pomóc w doborze najkorzystniejszego z nich.

Przeczytaj więcej...

20.03.2023

Jak wydłużyć żywotność swojej instalacji fotowoltaicznej?

Każda technologia ma swoje mocne i słabe strony, dlatego nie inaczej jest w przypadku fotowoltaiki. Jeszcze kilkanaście lat temu, hamulcem do tego typu inwestycji mogły być stosunkowo wysokie koszty. Obecnie jednak fotowoltaika jest coraz bardziej przystępna cenowo, a dodatkowo żywotność typowego systemu fotowoltaicznego wynosi około 25-30 lat. Odpowiednia konserwacja może jednak pozwolić na jeszcze dłuższą eksploatację. Instalacje fotowoltaiczne dla firm i domów są inwestycją długoterminową, która pozwala na generowanie czystej energii słonecznej i oszczędności w rachunkach za energię.

Przeczytaj więcej...

23.02.2023

Jak wybrać magazyn energii dla firmy?

Optymalizacja zużycia energii elektrycznej to niezbędny proces, który pozwala każdemu przedsiębiorcy na kontrolę nad kosztami prądu. Inteligentne zarządzanie energią to przede wszystkim jej magazynowanie. Duże firmy przemysłowe i fabryki zużywają ogromne wolumeny prądu, dlatego to właśnie one powinny zainteresować się optymalizacją zużycia poprzez posiadanie magazynu energii. Jaki będzie najlepszy? Jaki pozwoli prowadzić stabilną, bezpieczną, a przede wszystkim ekologiczną gospodarkę energetyczną? Zastanówmy się, dlaczego warto posiadać magazyn energii i przyjrzyjmy się aktualnym możliwościom w tym zakresie.

Przeczytaj więcej...

23.02.2023

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?

Podwyżki cen na rynku energii elektrycznej, które nastąpiły na przełomie 2022 i 2023 roku, sprawiły, że wiele osób – zarówno przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, zaniepokoiło się tym, co ich czeka. Zaczęto zastanawiać się nad najlepszą metodą ogrzewania domów i mieszkań (czy ma to być pompa ciepła na prąd, czy może coś innego), nad fotowoltaiką do samodzielnej produkcji prądu niezależnie od elektrowni, a także nad tym, czy posiadanie samochodu elektrycznego jest opłacalne. Zobaczmy zatem, ile w 2023 roku kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego.

Przeczytaj więcej...