Czym się kierować przy wyborze mocy paneli fotowoltaicznych?

W ostatnich latach fotowoltaika budzi coraz większe zainteresowanie. Wybór idealnego modelu okazuje się jednak w niektórych przypadkach nie lada wyzwaniem. Potencjalni inwestorzy często zastanawiają się jakimi cechami powinny wyróżniać się panele fotowoltaiczne, aby były możliwie jak najbardziej skuteczne. W tym poradniku dowiesz się, dlaczego moc paneli jest tak ważna i na jaki wariant paneli warto się zdecydować.

Podstawowe informacje – roczne zużycie energii

Najważniejszym parametrem, który odpowiada za to, jaką moc paneli powinno się wybrać, jest roczne zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Dzięki tej informacji można z łatwością oszacować, jaką powinny mieć moc, aby dobrze spełnić swoje zadanie.

Obliczając roczne zużycie, należy wziąć pod uwagę nie tylko wysokość rachunków za prąd. Ważnym jest również uwzględnienie ewentualnych różnic, które mogą wystąpić na skutek zakupu urządzeń energooszczędnych czy zmiany rozwiązania grzewczego. Te parametry mogą bowiem realnie wpłynąć na większe bądź mniejsze zapotrzebowanie energetyczne.

Aby prawidłowo obliczyć roczne zużycie energii, należy poprosić zakład energetyczny o roczne podsumowanie, bądź sprawdzić zużycie na rachunkach za prąd, w przypadku instalacji do 10 kWp nadwyżki energetyczne, które nie zostaną zużyte na potrzeby własne, wędrują do magazynów energii OSD, następnie w rozliczeniu rocznym oddaną energię możemy odebrać na zasadzie opustu w 80%.

Wybór paneli słonecznych – co jest najważniejsze?

Kiedy zostanie ustalone zapotrzebowanie energetyczne na gospodarstwo domowe, można zacząć zastanawiać się nad tym, jaki rodzaj paneli słonecznych wybrać. Dlaczego instalator odgrywa większą rolę niż wydajność samych paneli?

Powód jest prosty. Nieprawidłowo zamontowana fotowoltaika, nawet ta deklarująca wysoką wydajność nie będzie działać w sposób opisany przez producenta. Oprócz prawidłowego działania dobry montaż zapewnia również zniwelowanie ryzyka powstawania częstych uszkodzeń. Każda usterka będzie wymagała naprawy, a co za tym idzie – ponoszenia dodatkowych kosztów przez inwestora. Z tego powodu, wybierając firmę zajmująca się sprzedażą i montażem paneli fotowoltaicznych, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów.

Moc nominalna fotowoltaiki – jaką wybrać?

Na rynku istnieje wiele propozycji paneli słonecznych, w związku z tym niekiedy trudno jest dokonać ostatecznego wyboru. Ważnym parametrem, przemawiającym za skutecznością danego systemu w konkretnym przypadku jest moc nominalna danego modułu. Aby ją określić, wystarczy zwrócić uwagę na oznaczenie, które poprzedza litera „p” (od angielskiego „peak”). Wartość nominalnej mocy jest podawana na podstawie warunków testowych, tzw. STC. Dla przykładu, w warunkach testowych, aby osiągnąć moc modułu na poziomie 1 kWp, należy wykorzystać 1m2 paneli, które są w pełni sprawne. Oczywistym jest jednak, iż tego typu parametr jest niemożliwy do osiągnięcia w rzeczywistości. Właśnie dlatego poszczególne moduły gwarantują sprawność na poziomie od 18 do 21%. 

Obecnie najczęściej deklarowaną sprawnością nominalną paneli monokrystalicznych jest około 20%.

Moc paneli słonecznych – jak jest istotna?

Należy pamiętać, iż moc paneli fotowoltaicznych jest jednym z parametrów istotnych podczas wyboru systemu. To jaki model paneli sprawdzi się najlepiej w danym gospodarstwie domowym, jest jednak powiązane z innymi czynnikami. Ostateczną decyzję należy podjąć w oparciu o takie aspekty jak zapotrzebowanie energetyczne, powierzchnię dachową lub naziemną oraz inne informacje wykazane podczas profesjonalnego audytu.