Fotowoltaika – skuteczny sposób na darmową energię dla Twojego domu

Pogłębiający się trend szacunku dla środowiska naturalnego można zauważyć w wielu dziedzinach życia. Jednym ze sposobów na energooszczędność oraz zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery jest inwestycja we własny system fotowoltaiczny. Instalacje tego typu cieszą się popularnością nie tylko w krajach europejskich, ale również w Polsce. Dlaczego zakup fotowoltaiki jest tak opłacalny? Jakie korzyści płyną z posiadania własnego generatora energii elektrycznej? Czy technologia tego typu jest skuteczna na terenie naszego kraju? W tym poradniku znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań związanych z systemami  fotowoltaicznymi. Dzięki informacjom w nim zawartym przekonasz się dlaczego warto zainteresować się tematyką prywatnej elektrowni słonecznej.

Fotowoltaika – co to takiego?

Fotowoltaika, nazywana również panelami fotowoltaicznymi to nazwa systemu, który swoje działanie opiera na wykorzystywaniu energii promienia słonecznego. W wyniku zachodzących w instalacji procesów promienie słoneczne są przekształcane w prąd zmienny, czyli ten znajdujący się w gniazdkach. Posiadając własny system fotowoltaiczny możliwym jest więc generowanie darmowej energii elektrycznej od pierwszego dnia po zakończonym montażu.

Zestaw fotowoltaiczny jest przyłączany do znajdującej się w budynku instalacji elektrycznej. Dzięki współpracy dwóch systemów, właściciel fotowoltaiki może liczyć na znaczną oszczędność na rachunkach za prąd. Pozyskaną przez panele słoneczne energię można wykorzystać zarówno do ogrzania pomieszczeń, jak również wody. Co więcej, energię można jednocześnie zużywać na bieżąco, jak również magazynować jej nadwyżki, w zależności od możliwości oferowanych przez konkretny system fotowoltaiczny.

Moc odnawialnych źródeł energii

Energetyka słoneczna stanowi obecnie jeden z najczęściej wykorzystywanych sposobów na czerpanie ze źródeł energii odnawialnej. Fakt ten wynika z coraz większego zainteresowania inwestycją w fotowoltaikę, zarówno w kontekście domów prywatnych, jak również przedsiębiorstw. Według Ireneusza Zyski, wiceministra klimatu i pełnomocnika rządu do spraw OZE, od grudnia 2015 roku mamy do czynienia ze wzrostem mocy fotowoltaiki przekraczającej 1600%

Na niegasnącą popularność inwestycji w prywatne elektrownie słoneczne wpływają liczne programy dotacji tego typu obiektów. Do najpopularniejszych należą chociażby ,,Mój Prąd”, ,,Energia Plus”, czy ,,Agroenergia”, dzięki którym fotowoltaika staje się realnym rozwiązaniem dla coraz większej liczby osób. Właściciele instalacji tego typu mogą być jednocześnie wytwórcami oraz konsumentami pozyskanej energii. Warto też zaznaczyć, iż niektóre systemy fotowoltaiczne zakładają możliwość gromadzenia nadwyżek energii, które można sprzedać lub też wykorzystać w okresach zmniejszonej wydajności paneli słonecznych. 

Realizacja video test

Najważniejsze zalety fotowoltaiki

Osoby zainteresowane posiadaniem własnego systemu fotowoltaicznego mogą liczyć na szereg pozytywnych aspektów związanych z taką inwestycją. Poniżej znajdują się argumenty przemawiające za zakupem i montażem instalacji korzystającej z odnawialnych źródeł energii:

Dzięki powyższym aspektom widać ile korzyści płynie z posiadania własnego systemu fotowoltaicznego. Dzięki rządowym programom dotującym zakup i montaż elektrowni słonecznej, staje się ona dostępna dla coraz większej ilości zainteresowanych inwestorów. W tym miejscu warto więc zadać pytanie dotyczące mechanizmu działania paneli słonecznych.