Jak dobrać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej?

W obliczu zmian w fotowoltaice, przyszli prosumenci jeszcze częściej zastanawiają się, jaka moc instalacji będzie odpowiednia do ich domu lub firmy. Nowe zasady rozliczania sprawiają, że tworzenie przewymiarowanych elektrowni jest coraz mniej opłacalne. Przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym opisaliśmy, jak wybrać moc paneli słonecznych.

Co wpływa na moc paneli słonecznych?

Panele fotowoltaiczne mają deklarowaną przez producenta sprawność. W przypadku zdecydowanie popularniejszych i bardziej wydajnych paneli monokrystalicznych, sprawność mieści się w przedziale 16% do 22%. Warto więc korzystać z ogniw znanych producentów. Firma Jinko Solar, z którą współpracujemy, w 2021 roku poinformowała, że udało jej się stworzyć panel o wyjątkowej sprawności: 25,4%. Możemy więc spodziewać się, że w przyszłości wydajność paneli będzie tylko rosła.

Moc instalacji nie jest jednak zależna wyłącznie od parametrów technicznych. Mają na nią wpływ również czynniki środowiskowe. Należy do nich oczywiście nasłonecznienie, które w Polsce jest wystarczające, żeby montaż instalacji fotowoltaicznej był opłacalny. Im dalej na południowy wschód, tym intensywniej świeci słońce. Panele słoneczne w Radomiu będą więc wydajniejsze niż np. w Białymstoku. Fotowoltaika jest oczywiście opłacalna na terenie całej Polski, ale warto mieć to na uwadze.

Domowa elektrownia fotowoltaiczna musi być ustawiona pod odpowiednim kątem, żeby przynosić maksymalne uzyski. Zakłada się, że w Polsce optymalny kąt wynosi 37 – 40 stopni. Właśnie dlatego, w razie nieodpowiedniego kąta nachylenia dachu, stosuje się specjalne konstrukcje, na których umieszcza się panele słoneczne. Jeżeli to niemożliwe, sugerujemy stworzenie instalacji na gruncie.

Jak obliczyć optymalną moc elektrowni fotowoltaicznej?

Podstawą jest określenie, ile energii elektrycznej rocznie zużywa dom, firma czy innego rodzaju budynek, na którym chcemy zamontować panele fotowoltaiczne. Najprostszym sposobem jest więc po prostu zgromadzenie rachunków za prąd z ubiegłego roku lub przynajmniej kilku miesięcy. Jest to cenna informacja dla specjalisty planującego naszą instalację fotowoltaiczną. Unikniemy w ten sposób stworzenia zbyt małej elektrowni lub jej przewymiarowania.

Trzeba jednak pomyśleć również o przyszłości. Bardzo możliwe, że zapotrzebowanie na energię elektryczną się zmieni. Warto zastanowić się, czy nie zamierzamy zmienić sposobu ogrzewania budynku (pompa ciepła) lub kupić energochłonnych urządzeń (większa lodówka, zmywarka, płyta indukcyjna, klimatyzator).

Podejmujemy się również planowania instalacji fotowoltaicznych dla budynków, które dopiero powstają. W takiej sytuacji musimy opierać się na prognozach. Szacujemy zużycie energii elektrycznej, biorąc pod uwagę liczbę domowników oraz energochłonne urządzenia, które mają działać w budynku. Dzięki temu, nasze panele słoneczne w Bydgoszczy i innych miastach doskonale odpowiadają potrzebom ich użytkowników.

Warto pamiętać, że nowe zasady rozliczania fotowoltaiki kładą nacisk na autokonsumpcję. Wcześniej nadmiar energii wyprodukowanej przez instalację był magazynowany w sieci, a następnie można było odebrać 70 lub 80% (w zależności od mocy domowej elektrowni) tego prądu. Prowadziło to jednak do przeciążeń sieci energetycznej. Właśnie dlatego, według nowych zasad nie będzie już możliwości magazynowania energii w sieci. Prosumentom zaleca się tworzenie instalacji dopasowanych do zapotrzebowania lub inwestycję we własny magazyn energii.

Czy warto korzystać z kalkulatorów fotowoltaiki online?

Prawdopodobnie każdy, kto rozważa założenie paneli słonecznych, natknął się w sieci na prosty w obsłudze kalkulator fotowoltaiki online. Wystarczy podać tam podstawowe informacje, takie jak: kwota rachunku za prąd, miejsce instalacji (dach skośny/płaski czy grunt) oraz rodzaj pokrycia dachu. Na ich podstawie, kalkulator wylicza szacunkową moc instalacji, moc i liczbę modułów oraz powierzchnię potrzebną do montażu. Najłatwiej będzie pokazać to na przykładzie. Przeciętna polska rodzina płaci za prąd średnio 260 zł miesięcznie. Załóżmy, że instalacja ma się znajdować się na standardowym skośnym dachu pokrytym dachówką. Dla takiej rodziny, szacunkowa moc instalacji wynosi 6,9 kW. Żeby ją stworzyć, potrzebne będzie 15 modułów o mocy 460 W. Na założenie elektrowni trzeba będzie więc przeznaczyć ok. 25,50 m². Taka instalacja wyprodukuje rocznie ok. 7 kWh.

Skorzystanie z kalkulatora fotowoltaiki online zdecydowanie może przybliżyć nam, jaka instalacja będzie odpowiednia do naszych potrzeb. Warto poznać orientacyjne parametry, ale nie powinniśmy się do nich w 100% przywiązywać. Przed wykonaniem ostatecznego projektu, specjaliści Rawicom zawsze przeprowadzają szczegółowy audyt. Dopiero na jego podstawie możemy przedstawić klientowi finalną ofertę, ponieważ doświadczony projektant bierze pod uwagę wszystkie istotne czynniki np. zacienienie (np. drzewa, sąsiadujące budynki).

Obliczenie dokładnej mocy instalacji fotowoltaicznej to z pewnością zadanie dla fachowca. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby zainteresować się tematem i oszacować, jaka elektrownia słoneczna będzie wystarczająca dla naszych potrzeb.