Jak zamontować panele fotowoltaiczne?

Prognozy wskazują, że roczne obroty na rynku fotowoltaiki w 2021 roku przekroczą 9 miliardów złotych. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro w sierpniu tego roku liczba prosumentów wzrosła do 700 tysięcy. Zainteresowanie fotowoltaiką jest więc bardzo duże. Warto dowiedzieć się, jak powinny być zamontowane panele fotowoltaiczne, aby wydajnie i bezpiecznie działały.

Podstawowe zasady zakładania fotowoltaiki

Najważniejszą kwestią jest oczywiście odpowiedni kierunek i kąt ułożenia. Na półkuli północnej, najbardziej wydajne są panele skierowane na południe. Istotny jest również kąt nachylenia dachu, najlepiej jeśli wynosi ok. 35°. Jeśli spełnienie tych warunków jest niemożliwe, konieczne może okazać się zamontowanie większej liczby paneli lub umieszczenie instalacji na gruncie.

Pod uwagę trzeba wziąć również zacienienie. Drzewa, kominy czy anteny mogą zmniejszać wydajność paneli. Warto też pamiętać, że częściowe zasłonięcie modułu może doprowadzić do nadmiernego nagrzania reszty jego powierzchni.

Bardzo ważną rolę pełni też wentylacja. Panele muszą być solidnie zamontowane, żeby nie oderwały się pod wpływem wiatru. Części instalacji pod żadnym pozorem nie mogą wystawać poza krawędź dachu. Trzeba też pamiętać o zachowaniu odstępów (10-20 cm) między modułami, krawędzią dachu czy kalenicą. Dzięki temu, dopływ powietrza zapewni odpowiednią wentylację.

Kluczowe jest stosowanie się do zasad bezpieczeństwa. Instalacja może zostać zamontowana wyłącznie na ogniotrwałej powierzchni. Trzeba też pamiętać, że na panelach nie można stawać ani opierać na nich żadnych przedmiotów. Podczas montażu przewodu, moduły muszą być zasłonięte, aby nie wytwarzały prądu, który może porazić montera. Warto jednak pamiętać, że przebieg montażu będzie znacznie różnić się w zależności od lokalizacji.

Montaż fotowoltaiki na dachu i gruncie

Sposób montażu jest zależny od rodzaju dachu oraz jego pokrycia. Całkowicie inaczej powstają też instalacje fotowoltaiczne na gruncie. Powinni więc zajmować się tym profesjonaliści. Warto sprawdzić, jak wygląda fotowoltaika w Bydgoszczy i zdecydować się na montaż wykonywany przez fachowców.

Na dachu płaskim, konieczne jest stworzenie konstrukcji wsporczej, która zapewni odpowiedni kąt nachylenia. Zazwyczaj jest wykonana z odpornego na korozję aluminium. Zdarza się jednak również, że wykorzystuje się konstrukcje betonowe.

W przypadku dachów skośnych, konstrukcja wsporcza zostaje przytwierdzona do krokwi dachowych. Jej celem jest stabilne zamontowanie paneli, a nie nadanie im odpowiedniego kąta nachylenia. Sposób montażu jest uzależniony również od pokrycia dachu. W przypadku blachodachówki, mogą pojawiać się trudności ze zlokalizowaniem krokwi. W tym celu, monterzy często zdejmują podbitkę dachową lub odkręcają kalenicę. Konieczne okazuje się też wywiercenie otworów w blachodachówce, które następnie trzeba uszczelnić. Podczas montażu na dachu pokrytym dachówką ceramiczną, monterzy muszą zdjąć kilka dachówek, aby zlokalizować krokwie. Dachówki trzeba też przeszlifować, aby pasowały do zamontowanych pod nimi haków.

Wykonujemy instalacje fotowoltaiczne w Bydgoszczy na dachu i gruncie. Jeśli więc montaż paneli na dachu jest niemożliwy lub nieopłacalny, umieszczamy moduły na ziemi. Konstrukcja może być wbijana w ziemię lub wykonana z betonu. Między krawędzią modułu a gruntem powinien pozostać odstęp przynajmniej 60 cm. Zapobiega to zacienieniu przez roślinność lub opady śniegu.

Czym grozi nieprofesjonalny montaż paneli fotowoltaicznych?

Powierzenie montażu paneli fotowoltaicznych osobom pozbawionym doświadczenia może mieć poważne konsekwencje. Nieprawidłowo wykonana instalacja będzie znacznie mniej wydajna. Może też dojść do awarii modułów np. w wyniku niedostatecznego zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi. W skrajnych przypadkach, pojawia się poważne zagrożenie zdrowia i życia użytkowników budynku: pożar.

Ze względu na popularność fotowoltaiki, na rynku pojawia się wiele firm zajmujących się jej montażem. Niejednokrotnie, przedsiębiorcy kierowani chęcią zysku, starają się jak najszybciej zmienić profil swojej działalności. Niestety, brak doświadczenia często odbija się na jakości usług. Nie warto więc decydować się na pozorną oszczędność. Niewłaściwie zamontowane panele fotowoltaiczne są nie tylko mało wydajne, ale też niebezpieczne.

Fotowoltaika to inwestycja, która zwraca się średnio po kilku latach. Jednorazowy koszt daje korzyści na kilkadziesiąt lat. Warto jednak wziąć pod uwagę, że aby instalacja była bezpieczna, bezawaryjna i wydajna, musi być prawidłowo zamontowana i wykonana z najwyższej jakości podzespołów. Lepiej więc zaufać firmie z doświadczeniem, niż regularnie korzystać z usług serwisu fotowoltaicznego i narażać się na niskie uzyski energii.

Jeżeli interesuje Cię instalacja fotowoltaiczna w Toruniu, Bydgoszczy lub innej miejscowości, zapraszamy do kontaktu. Profesjonalny montaż to gwarancja udanej inwestycji. Warto więc wybrać firmę, która posiada doświadczenie w tworzeniu instalacji fotowoltaicznych w różnych warunkach i lokalizacjach.