Koszt fotowoltaiki w 2024 – co się na niego składa?

Instalacja fotowoltaiczna staje się przedmiotem zainteresowania właścicieli prywatnych domów. System pozwala realnie zaoszczędzić na rachunkach za prąd, dzięki samodzielnemu wytwarzaniu energii z promieni słonecznych. Osoby zainteresowane inwestycją zastanawiają się między innymi, jakie czynniki wpływają na końcowy koszt zakupu fotowoltaiki. Przekonaj się o tym, czytając treść niniejszego wpisu.

Fotowoltaika – najpierw analiza

Nie od dziś wiadomo, że fotowoltaika jest systemem korzystającym z odnawialnych źródeł energii. Dzięki ekologicznemu charakterowi systemu z roku na rok budzi on coraz większe zainteresowanie. Wielu przyszłych inwestorów obawia się jednak wysokich kosztów związanych z zakupem paneli fotowoltaicznych – niepotrzebnie. Choć na pierwszy rzut oka suma inwestycji może wydawać się dość wymagająca, w rzeczywistości ceny systemu z roku na rok stają się coraz bardziej przystępne.

Podstawową czynnością konieczną do przeprowadzenia celem wstępnego określenia kosztów jest audyt, czyli analiza określająca jaki rodzaj i moc instalacji fotowoltaicznej powinien zostać zainstalowany na danej posesji. Podczas audytu specjalista bierze pod uwagę, między innymi:

Dokonanie fachowej analizy jest niezbędne, ponieważ to ona wykaże realne zapotrzebowanie na prąd danego gospodarstwa. Dzięki szczegółowemu wywiadowi jesteśmy w stanie wskazać inwestorowi najlepsze możliwe rozwiązanie.

Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?

W sprzedaży dostępne są następujące warianty paneli fotowoltaicznych:

W przypadku naszego kraju nie ma znaczenia, jaki typ paneli należy stosować (polikrystaliczny monokrystaliczny), ponieważ klimat występujący w Europie Środkowo — Wschodniej zaliczany jest do umiarkowanych. Najczęściej wybieranymi producentami paneli fotowoltaicznych są takie marki jak Jinko Solar, Axitec.

Ogniwa fotowoltaiczne

W tym przypadku, podobnie jak z panelami, najważniejszym czynnikiem wpływającym na wysokość inwestycji jest ich rodzaj. Obecnie w trendzie są panele monokrystaliczne, cechują się one wyższą sprawnością, ponadto ich moc jest relatywnie większa w przełożeniu na powierzchnie modułów, niż ma to miejsce w panelach polikrystalicznych. Ponadto przy panelach monokrystalicznych, mając ograniczoną powierzchnię połaci lub gruntu, jest się w stanie rozmieścić instalację o większej mocy.

Fotowoltaika – jak zainwestować mądrze?

Decydując się na zakup fotowoltaiki, warto wziąć pod uwagę doświadczenie firmy, warunki gwarancji oraz liczbę lat na rynku. Nie należy sugerować się wyłącznie niską ceną, nie zawsze bowiem za niską ceną idzie wysoka jakość. Warto też mieć na względzie, iż zakup paneli słonecznych może zostać częściowo zrefundowany dzięki programom rządowym takim jak np. Mój Prąd. Dzięki zastrzykowi gotówki inwestycja może okazać się naprawdę atrakcyjna cenowo, a koszt zakupu systemu szybko się zwróci. 

Czas jego zwrotu jest uzależniony od tego, czy podczas zakupu fotowoltaiki korzysta się z rządowych programów. W przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznej, z uwzględnieniem programu „Mój Prąd” oraz ulgi termomodernizacyjnej jest to około 5,5 – 6 lat. Jeśli jednak nie uda się skorzystać z programu, to czas zwrotu z samą ulgą termomodernizacyjną wynosi między 7- 8 lat. Jest to oczywiście tylko uogólniony rozrachunek – warto wziąć pod uwagę również indywidualne zużycie energii. Całkowita rezygnacja z dostaw prądu z zewnątrz pozwala zapomnieć o dużych rachunkach, a co najważniejsze nadmiar wyprodukowanej energii przez panele można sprzedać swojemu dostawcy. Dzięki temu w jeszcze krótszym czasie zwraca się cała inwestycja.