Opłacalność farmy fotowoltaicznej w 2024 roku — Czy farma fotowoltaiczna się opłaca?

W ostatnich latach farmy fotowoltaiczne zyskały na popularności jako efektywny sposób pozyskiwania energii elektrycznej. Rosnące ceny tradycyjnych surowców energetycznych oraz globalne dążenie do redukcji emisji dwutlenku węgla sprawiają, że inwestowanie w odnawialne źródła energii staje się coraz bardziej atrakcyjne. Dzięki firmie RAWICOM SA, która oferuje kompleksowe rozwiązania i możliwość dzierżawy gruntu, inwestowanie w fotowoltaikę staje się jeszcze bardziej dostępne.

Czy Farma Fotowoltaiczna to Opłacalny Sposób na Biznes?

Inwestycje w odnawialne źródła energii, a w szczególności w fotowoltaikę, są obecnie bardzo opłacalne. Fotowoltaika ma ogromny potencjał wzrostu i generowania zysków, szczególnie dla właścicieli dużych farm o mocy od kilkuset kilowatów do kilku megawatów. Liderzy rynku, tacy jak Energa, Tauron czy ZE PAK, intensywnie inwestują w elektrownie słoneczne, co świadczy o dużym potencjale tej technologii.

Czynniki Wpływające na Rentowność Farmy Fotowoltaicznej

Rentowność farmy fotowoltaicznej zależy od kilku kluczowych czynników, które warto dokładnie przeanalizować przed podjęciem decyzji inwestycyjnej.

Koszty Założenia i Prowadzenia Farmy

Koszty inwestycyjne i operacyjne są kluczowe dla oceny rentowności farmy fotowoltaicznej. Koszt budowy farmy zależy od jej mocy, dostawcy technologii oraz lokalizacji i może wynosić od 2400 do 3600 zł za kilowat.

Koszty eksploatacyjne obejmują:

Dodatkowo na rentowność wpływają koszty finansowe, takie jak odsetki od kredytu, ubezpieczenie oraz możliwość skorzystania z dofinansowania.

Wydajność Farmy Fotowoltaicznej

Wydajność farmy fotowoltaicznej jest kluczowa dla jej rentowności. Wpływają na nią:

System sprzedaży i ceny energii z Farmy fotowoltaicznej

Opłacalność farmy fotowoltaicznej zależy również od wybranego systemu sprzedaży energii. W Polsce do 2027 roku funkcjonuje system aukcyjny OZE, w którym państwo gwarantuje zakup energii po ustalonej cenie, co zapewnia stabilność zysków. Alternatywą są umowy PPA (Power Purchase Agreement), pozwalające na sprzedaż energii bezpośrednio odbiorcom końcowym.

System Aukcyjny OZE

System aukcyjny OZE jest korzystnym rozwiązaniem dla inwestorów. Przykładowo, farma o mocy 0,99 MW w pobliżu Rzeszowa, przy wysokim poziomie nasłonecznienia, może wyprodukować 1100 MWh energii rocznie. Przy koszcie budowy 2,4 mln zł, zwrot z inwestycji można osiągnąć już po 8 latach, a przez 30 lat farma może wygenerować energię o wartości 8,5 mln zł, co daje około 6 mln zł zysku.

RAWICOM SA: Twój Partner w Inwestycjach Fotowoltaicznych

Firma RAWICOM SA oferuje kompleksową obsługę w zakresie budowy farm fotowoltaicznych, w tym możliwość dzierżawy gruntu. Dzięki ich doświadczeniu i profesjonalizmowi, możesz mieć pewność, że Twoja inwestycja będzie realizowana z najwyższą starannością. RAWICOM SA wspiera inwestorów na każdym etapie – od analizy gruntu, przez projektowanie, aż po realizację i zarządzanie farmą.

Podsumowanie

Fotowoltaika to nie tylko ekologiczne rozwiązanie, ale także opłacalna inwestycja finansowa. Dzięki współpracy z RAWICOM SA, możesz skorzystać z pełnego wsparcia w realizacji projektu, co zwiększa szanse na sukces i maksymalizację zysków. Skontaktuj się z RAWICOM SA, aby dowiedzieć się więcej o możliwościach inwestycji w farmy fotowoltaiczne i skorzystać z ich doświadczenia i wiedzy.