Ulga termomodernizacyjna, czyli jak odliczyć fotowoltaikę od podatku

W związku ze zbliżającym się okresem rozliczeniowym za rok 2020 postanowiliśmy przybliżyć Wam kolejny sposób, który pozwoli znacznie ograniczyć koszta związane z instalacją paneli słonecznych. W tym artykule dowiecie się, czym jest ulga termomodernizacyjna, jak z niej skorzystać oraz jakie wydatki związane z założeniem instalacji można odliczyć w zeznaniu podatkowym. Aktualnie jest to najpopularniejsza forma ulgi, pozwalająca odliczyć od zeszłorocznych dochodów nawet 53 tysiące złotych, dlatego też podpowiemy Wam krok po kroku jak z niej skorzystać. Zacznijmy jednak od początku. 

Czym jest ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna to nic innego jak możliwość odliczenia od całorocznych przychodów kosztów związanych z pracami termomodernizacyjnymi w budynku mieszkalnym. Wprowadzenie takiej dogodności miało na celu zmotywować obywateli do inwestycji w odnawialne źródła energii oraz rozwiązania bezpieczne dla środowiska. Co prawda jest to dopiero trzeci rok, kiedy można z niej skorzystać, jednak przy tak dużym zainteresowaniu na pewno jeszcze przez wiele lat umożliwi korzystne rozliczanie licznych inwestycji solarnych. Nie jest to więc ani dofinansowanie, ani kredyt, o które trzeba się starać poprzez załatwianie dużej ilości formalności. Wystarczy zapoznać się z ogólnymi zasadami oraz listą wydatków, które kwalifikują się do odliczenia od opodatkowanych przychodów. 

Kto może z niej skorzystać?

Ulga termomodernizacyjna przysługuje każdemu, kto w ubiegłym roku poczynił inwestycje oraz jest właścicielem bądź współwłaścicielem budynku, którego one dotyczą. Oczywiście mowa wyłącznie o budynkach ukończonych, których typ zabudowy został uwzględniony w ustawie – może to być budynek wolnostojący, wchodzący w zabudowę bliźniaczą, szeregową lub grupową. Nie ma jednak znaczenia, czy będzie on podzielony na kilka lokali mieszkalnych, czy będzie to tylko jeden lokal mieszkalny, a pozostała część to lokale użytkowe (nie mogą one jednak przekraczać 30% powierzchni budynku). 

W przypadku fotowoltaiki o ulgę termomodernizacyjną mogą się starać wyłącznie osoby, które zamontowały instalacje bezpośrednio na dachu budynku mieszkalnego, bądź na innym budynku przynależnym do nieruchomości jeśli nie było innego rozwiązania. Ważny jest także fakt, by właściciele rozliczali się z podatku, stosując jednolitą stawkę lub opłacali ryczałt od przychodów. Wtedy każdemu podatnikowi przysługuje prawo odliczenia kosztów związanych z zakupem materiałów, urządzeń oraz świadczonych usług. Warunek jest taki, by przedsięwzięcie zostało zakończone w okresie 3 lat od końca roku podatkowego, kiedy został poniesiony wydatek. 

Co ciekawe z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać również osoby, które brały udział w programie „Mój Prąd”. 

Co można wliczyć w koszta?

Od 1 stycznia 2019 roku osoby uprawnione mogą odliczyć od kwoty opodatkowanej wszystkie koszta, związane z termomodernizacją budynku. Jest to spore wsparcie dla wielu gospodarstw, które dzięki takiej możliwości mogą w końcu wymienić przestarzałe sprzęty pozyskujące ciepło bądź elementy termoizolacyjne, nie naruszając przy tym zbytnio budżetu domowego.

Zakres przedsięwzięć termomodernizacyjnych został konkretnie określony przez ustawę. Co można więc odliczyć od opodatkowanej kwoty? 

 

Odliczenie fotowoltaiki od podatku

Instalacja fotowoltaiczna to jedno z rozwiązań termomodernizacyjnych, które uprawnia do skorzystania z ulgi. Co jednak można odliczyć? Szczegółowy wykaz znajduje się w rozporządzeniu, z którym my już zdążyliśmy się kilkukrotnie zapoznać, dlatego otwarcie mówimy, jakie koszta możecie uwzględnić w swoim zeznaniu podatkowym. 

W przypadku fotowoltaiki do kosztów zaliczane są nie tylko ogniwa z osprzętem, ale również audyt energetycznych oraz działania związane z montażem. Co prawda osoby decydujące się na panele słoneczne nie mają obowiązku wykonywania audytu, jednak dzięki niemu zyskuje się pewność, że firma dopasuje zakres mocy ogniw do zapotrzebowania energetycznego budynku – bez względu czy będzie to budynek typowo mieszkalny, czy również usługowy.

Wedle ustawy odliczyć od kwoty opodatkowanej można wszystkie wydatki związane z fotowoltaiką, jednak nie więcej niż 53 tysiące złotych. Oznacza to, że nawet jeśli kwota inwestycji znacznie przekroczyła tą zawartą w ustawie, podatek należy odliczać wyłącznie z 53 tysięcy złotych.

Zasady odliczenia

Podstawą do odliczenia poniesionych kosztów są oczywiście faktury. Podczas obliczania opodatkowanej kwoty można odliczyć wszystkie koszta, poniesione od początku 2019 roku, jeśli nie zostały one wcześniej uwzględnione w zeznaniach podatkowych. Ważne jest, by na każdej fakturze znajdowały się dane osoby, która zamierza skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Jeśli będzie ona zawierała dane współmałżonka czy innego współwłaściciela budynku, niestety nie zostanie ona uwzględniona podczas rozliczenia. 

Dużym plusem ulgi termomodernizacyjnej jest fakt, że jeśli koszta inwestycji przekroczą dochód na dany rok podatkowy, to pozostała kwota może zostać odliczona jeszcze przez kolejne 6 lat, aż do odliczenia pełnych kosztów. Oznacza to, że jeśli założenie instalacji fotowoltaicznej kosztowało 50 tysięcy złotych, a wykazany dochód to przykładowo 40 tysięcy, to pozostałe 10 tysięcy złotych można odliczyć w kolejnym roku. 

A to nie wszystko! Jak wspomnieliśmy powyżej, maksymalna wysokość ulgi termomodernizacyjnej wynosi 53 tysiące złotych. Jednak  jest ona przyznawana na osobę, a nie na inwestycję, a co za tym idzie każdy ze współwłaścicieli budynku może skorzystać z ulgi nieprzekraczającej 53 tysiące. W przypadku licznych inwestycji, wchodzących w działania termomodernizacyjne, rocznie małżeństwo może odliczyć aż 106 tysięcy złotych. 

Czego nie można odliczyć od kwoty opodatkowanej?

Ustawa o możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. Oznacza to, że wszystkie inwestycje poczynione wcześniej oraz faktury z wcześniejszą datą nie mogą zostać uwzględnione podczas rozliczenia. To samo dotyczy wszelkiego rodzaju dotacji oraz refundacji, które pokryły częściowe koszta związane z wykonaniem instalacji fotowoltaicznej. Dobrym przykładem są lokalne programy samorządowe, które zwracają poniesione koszta, jeśli właściciel budynku odpowiednio wcześniej się do nich zapisze oraz zostanie zakwalifikowany. Tak więc koszta pokryte przez takie programy jak „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze” nie mogą zostać uwzględnione podczas rozliczania ulgi.

Możliwość odliczenia od podatku wydatków związanych z fotowoltaiką zachęciło już wielu właścicieli budynków do prowadzenia działań termomodernizacyjnych. Jeśli również jesteście zainteresowani skorzystaniem z ulgi, ale nie macie pojęcia jak się za to zabrać, zachęcamy do kontaktu. Nasi specjaliści nie tylko zaprojektują dla Was instalację fotowoltaiczną, która spełni wszystkie Wasze potrzeby, Zadbają również o to, byście mogli uzyskać jak największy zwrot poczynionych wydatków.