Budowa farmy fotowoltaicznej w 2024 roku – Poradnik „krok po kroku”

Obecnie jedną z najbardziej opłacalnych finansowo inwestycji jest budowa farmy fotowoltaicznej. Dzięki tej inwestycji można liczyć na zwrot już po 8-9 latach. Jeśli jesteś zainteresowany budową farmy fotowoltaicznej, poniżej znajdziesz szczegółowy przewodnik, który krok po kroku pomoże Ci zrealizować ten projekt. Firma RAWICOM SA, będąca generalnym wykonawcą, może zająć się wszystkim, co jest potrzebne do sukcesu Twojej inwestycji.

Budowa Farmy Fotowoltaicznej w 4 Krokach

Aby zbudować farmę fotowoltaiczną, niezbędna jest wiedza z zakresu energetyki, prawa oraz budownictwa. Proces ten wymaga również dopełnienia wielu formalności. Cały proces zazwyczaj trwa od 1,5 do 2,5 roku, jednak z dobrym planem, a także wsparciem RAWICOM SA, można znacznie usprawnić realizację inwestycji.

Krok 1: Wybór Działki i Analiza Wstępna

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej działki. Lokalizacja ma kluczowe znaczenie dla opłacalności inwestycji. Przed zakupem lub dzierżawą działki warto przeprowadzić audyt, który dostarczy informacji na temat stanu prawnego działki, ukształtowania terenu, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, chronionych obszarów oraz możliwości przyłączenia do sieci elektroenergetycznej.

Kilka kluczowych zasad wyboru terenu pod farmę fotowoltaiczną:

Decyzja środowiskowa oraz akceptacja Operatora Sieci Dystrybucyjnej są niezbędne do otrzymania pozwolenia na budowę.

Krok 2: Projekt i Uzyskanie Pozwolenia na Budowę

Kolejnym etapem jest opracowanie projektu farmy fotowoltaicznej. Projekt ten powinien być przygotowany przez zespół ekspertów i zawierać trzy części:

Dokumenty potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę:

Krok 3: Właściwa Budowa

Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń, można przystąpić do właściwej budowy. Proces ten obejmuje:

Prace montażowe obejmują:

Po zakończeniu montażu, konieczne jest przygotowanie podwykonawczej mapy geodezyjnej i zgłoszenie gotowości farmy do przyłączenia do sieci Operatorowi Systemu Dystrybucyjnego. Ostatecznie przeprowadza się test jakości generowanego prądu i uzyskuje koncesję na produkcję energii.

Krok 4: Aukcje OZE lub Umowy PPA

Ostatnim etapem jest decyzja, czy wziąć udział w aukcji OZE, czy zawrzeć umowę PPA.

Dlaczego Warto Skorzystać z Usług RAWICOM SA?

Firma RAWICOM SA, jako generalny wykonawca, zajmie się wszystkim, co jest potrzebne do realizacji Twojej inwestycji w farmę fotowoltaiczną. Dzięki ich wsparciu, możesz liczyć na kompleksową obsługę na każdym etapie projektu – od wyboru działki, przez projektowanie i budowę, aż po finalizację umów sprzedaży energii.

Budowa farmy fotowoltaicznej to inwestycja, która wymaga starannego planowania i realizacji, ale może przynieść znaczące korzyści finansowe oraz przyczynić się do zrównoważonego rozwoju energetycznego. Skorzystanie z usług RAWICOM SA zapewnia profesjonalne podejście i maksymalizację efektywności Twojej inwestycji.