Czy stacja ładowania samochodów elektrycznych to przyszłościowe rozwiązanie?

W ciągu ostatnich kilku lat rynek pojazdów elektrycznych odnotował ogromny wzrost dzięki rosnącym kosztom ropy naftowej oraz licznym kampaniom ekologicznym, wspierającym nasze środowisko i proekologiczne działania. Konsumenci postrzegają obecnie samochody elektryczne jako przyszłość mobilności, a rosnący popyt na takie pojazdy staje się inspiracją dla rozwoju licznych narzędzi i innowacji w tej dziedzinie. Miejscami, które potrzebne są do funkcjonowania tych ekologicznych środków transportu, są stacje ładowania samochodów elektrycznych, ładowarki samochodowe oraz systemy pozwalające na ładowanie auta w domu. Działanie eko pojazdów bez ich obecności byłoby niemożliwe.

Samochody EV a stacja ładowania samochodów elektrycznych — obecna sytuacja w Polsce i Europie

Samochody przyszłości coraz częściej występujące na drogach, zastępują klasyczne spalinowe rozwiązania. Skutkiem tego, popularność i zapotrzebowanie na miejsca, w których możemy naładować swój samochód elektryczny (EV — electric vehicle) rośnie. Coraz powszechniejsze stają się zarówno publiczne stacje ładowania EV jak i te przydomowe, w których z łatwością naładujemy akumulator naszego ekologicznego pojazdu.

Obecność pojazdów elektrycznych na europejskich drogach

Według Licznika Elektromobilności — danych zbieranych przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, na koniec stycznia 2022 r. po drogach naszego kraju jeździło 39 328 elektrycznych samochodów osobowych i 1738 ekologicznych pojazdów dostawczych i ciężarowych. W porównaniu z latami ubiegłymi odnotowano również wzrost floty elektrycznych motorowerów i motocykli do 10 667 sztuk oraz osobowych i dostawczych aut hybrydowych – 334 929 sztuk. Liczba autobusów elektrycznych w Polsce także uległa zwiększeniu i zgodnie z danymi z raportu wyniosła 655 sztuk.

Porównując te dane do analogicznego okresu w styczniu 2021 r., w bieżącym roku zarejestrowano niemal trzy razy więcej samochodów dostawczych i ciężarowych z napędem elektrycznym. Fakt, że producenci aut w swojej ofercie posiadają coraz więcej pojazdów tego typu, powoduje, że ich liczba zwiększa się znacząco i dynamicznie. Ponadto coraz więcej europejskich miast decyduje się zamykać swoje centra przed pojazdami spalinowym. Jako kierowcy, musimy liczyć się z tym, że ekologiczne rozwiązanie będzie stosowane w przyszłości coraz częściej.

Montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych w Europie w najbliższych latach

Wraz ze wzrostem liczby EV odnotowuje się również rozwój infrastruktury ładowania pojazdów. Na koniec 2021 r. ogólnodostępna stacja ładowania pojazdów elektrycznych była obecna w Polsce 1992 razy (w 3893 punktach). W styczniu 2022 r. pojawiło się aż 60 nowych miejsc z publicznym dostępem do tankowania (109 punktów). Choć liczba ogólnodostępnych punktów ładowania nieustannie rośnie, zarówno w Polsce jak i w Europie, wciąż nie jest w stanie zaspokoić w pełni potrzeb kierowców posiadających EV.

Według estymacji Komisji Europejskiej do 2030 r. zapotrzebowanie na punkty ładowania pojazdów przyjaznych środowisku wzrośnie do co najmniej 3 milionów, co oznacza kilkunastokrotny wzrost w stosunku do obecnej sytuacji. Dlatego też budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych w wielu miastach Europy to niezmiernie przyszłościowe działanie, którego nie da się uniknąć. Warto jednak pamiętać, że przyniesie ono wiele wymiernych korzyści dla środowiska. Dodatkowo rynek ten wciąż się rozwija, niosąc za sobą nowe szanse inwestycyjne.

Budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych — szansa rozwoju dla wielu branż

Obecnie bardziej niż kiedykolwiek klienci prywatni i firmy postrzegają pojazdy elektryczne jako realną opcję przy zakupie nowego środka transportu. To trend technologiczny, na który stawia wiele branż. Wszystko ze względu na zalety tego rozwiązania, do których zaliczyć można: wyższą wydajność silnika i jego niższą awaryjność w stosunku do napędu spalinowego, prostą obsługę pojazdu i wysoką żywotność akumulatora. Dla wielu konsumentów istotne jest również znaczenie ekologiczne i dbałość o środowisko.

Rozwój tego trendu i większa obecność EV na rynku niesie ze sobą również wzrost zapotrzebowania na taką infrastrukturę, jak: stacja ładowania samochodów elektrycznych, ładowarki samochodowe czy miejsce do tankowania niespalinowego silnika w domach. Coraz częściej powyższe rozwiązania wykorzystywane są nie tylko w centrach serwisowych i punktach związanych z motoryzacją, ale i na parkingach biur, parków biznesowych, hoteli, restauracji, obiektów sportowych czy instytucji publicznych. W Europie coraz częściej stacja ładowania samochodów elektrycznych pojawia się w pobliżu centrów handlowych, pozwalając klientom na ekologiczne naładowanie auta podczas robienia zakupów. Na takie rozwiązania decydują się coraz częściej także firmy, posiadające floty ekologicznych pojazdów czy deweloperzy, budujący nowe osiedla. Dzieje się tak dlatego, że powyższe rozwiązania to nie tylko usługi, których potrzebują osoby używające EV. Taka inwestycja przynosi również zyski dla inwestorów.

Montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych na parkingu przynosi wymierne korzyści dla firmy, która się na niego zdecyduje. Oprócz czerpania przychodów z usługi ładowania staje się ona bardziej widoczna dla potencjalnych klientów. Lokalizacja firmy zostaje dodana do map ładowarek (np. na Google czy Plugshare), dzięki czemu łatwiej można na nią trafić. Umiejscowienie stacji ładowania pojazdów elektrycznych wpływa również pozytywnie na wizerunek przedsiębiorstwa. Firma zyskuje opinię miejsca stosującego nowoczesne, przyjazne środowisku rozwiązania.

Może warto więc postawić na potencjał, jaki niesie ze sobą montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych i zainwestować w przyszłościowe możliwości już teraz?