Ile modułów fotowoltaicznych na dom jednorodzinny?

Posiadając dom jednorodzinny, wiele osób zastanawia się, w jaki sposób ograniczyć rachunki za prąd, które ze względu na duży metraż i wiele posiadanych urządzeń potrafią być spore. Obecnie najpopularniejsze są rozwiązania bezpieczne dla środowiska i klimatu, czyli te, które wykorzystują energię pochodzącą z odnawialnych źródeł – takich jak promienie słoneczne. Instalacja fotowoltaiczna jest optymalną opcją dla większości domów, gdyż koszty inwestycji szybko się zwracają. Pozostaje jednak pytanie – ile modułów fotowoltaicznych należy zamontować na dom jednorodzinny?

Obliczenie mocy instalacji fotowoltaicznej

Na samym początku powinniśmy zastanowić się, jaką moc powinna posiadać instalacja fotowoltaiczna, którą chcemy zamontować. Aby to obliczyć, należy przeanalizować rachunki za prąd z całego roku, półrocza lub kwartału. Pomocny okazuje się tu kalkulator online, w którym tylko wpisujemy kwotę i wybieramy przedział czasowy, a program sam wylicza moc instalacji i moc jednego modułu – na tej podstawie zaś ilość modułów, jakie należy zamontować. Przy wyliczeniach uwzględnia się nadwyżkę energetyczną, którą w wysokości 20% oddaje się zakładowi energetycznemu – oznacza to, że realne zapotrzebowanie na energię będzie nieco wyższe niż przeliczane z 1000 kWh na 1 kWp instalacji fotowoltaicznej.

Co jeszcze jest ważne przy obliczaniu mocy fotowoltaiki?

Kalkulator online do określenia ilości paneli fotowoltaicznych i ich mocy wykorzystuje jeszcze jeden parametr – wielkość dachu oraz jego usytuowanie. Znaczenie ma to, czy dach jest skośny czy płaski, czy może chcemy zamontować panele bezpośrednio na gruncie, a także to, czy instalacja będzie zamontowana na południe, południowy-wschód lub południowy-zachód, czy w innych ustawieniach, które wiążą się z mniejszą ilością promieni słonecznych docierających do paneli.

Ile modułów fotowoltaiki będzie potrzebnych na dom jednorodzinny?

Przykładowo, decydując się na fotowoltaikę w Radomiu, w prosty sposób możemy wyliczyć, że przy rachunkach o wysokości 517 zł na dwa miesiące, moc instalacji powinna wynosić 6,9 kW, a moc jednego modułu – 460 W. Oznacza to, że aby instalacja fotowoltaiczna zaspokoiła całe roczne zapotrzebowanie na energię gospodarstwa domowego, należy zamontować 15 modułów, które zajmą powierzchnię 25,5 m2.

Czy rodzaj paneli ma znaczenie dla ilości modułów?

Oczywiście należy pamiętać o tym, że rodzaj paneli fotowoltaicznych także może mieć wpływ na to, ile modułów należy zamontować. W przypadku fotowoltaiki w Kielcach najczęściej inwestorzy decydują się na montaż paneli monokrystalicznych, które w odróżnieniu od polikrystalicznych charakteryzują się lepszą wydajnością i dłuższą żywotnością – może wynosić ona nawet 30 lat. Oznacza to, że inwestycja w fotowoltaikę w Kielcach czy Radomiu jest jednorazowa – gdyż w ciągu tych kilkudziesięciu lat na pewno nam się zwróci.

Co w przypadku małej powierzchni dachu?

Może się zdarzyć, że kalkulator online wyliczy nam na podstawie rachunków za prąd ilość modułów, która nie zmieści się na dachu naszego domu. Co w takiej sytuacji? Nic prostszego – wystarczy wówczas dobrać moduły o większej mocy, gdyż dzięki temu będziemy potrzebowali ich mniej. Rozwiązania, jakie proponuje fotowoltaika w Kielcach są przeróżne, dlatego zazwyczaj klienci mogą najpierw zapoznać się z kilkoma różnymi opcjami i wybrać tę, która będzie dla nich najkorzystniejsza.

Czy warto zdecydować się na instalację o większej mocy niż zapotrzebowanie domu?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto zdecydować się na instalację fotowoltaiczną, która będzie produkowała więcej energii niż wynosi faktyczne zapotrzebowanie energetyczne domu. Według specjalistów – jest to niepotrzebne, gdyż wiąże się z podniesieniem kosztów inwestycji, czasami 1 kWp to cena wyższa aż o 5 tys. złotych, a nadwyżka energetyczna nie zostanie i tak odpowiednio spożytkowana. Może się jednak zdarzyć, że choć aktualnie nasze zapotrzebowanie na prąd jest niższe, to w perspektywie czasu zamierzamy zainstalować nowe urządzenia, które będą pobierały energię, i chcemy o tym pomyśleć już teraz – w takiej sytuacji powinniśmy zdecydować się na większy falownik. Wówczas gdy będzie taka konieczność, wystarczy tylko dokupić panele, aby podłączyć je do istniejącej już instalacji.

Bez wątpienia fotowoltaika w Radomiu, Kielcach i innych miastach cieszy się coraz większą popularnością, a na jej montaż decydują się nie tylko przedsiębiorstwa czy rolnicy, ale także osoby prywatne, które chcą w ten sposób ograniczyć wysokość swoich rachunków za prąd. Wybór odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej powinien być jednak przemyślany, gdyż jest to inwestycja na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Oprócz skorzystania z kalkulatora online w celu obliczenia ilości modułów potrzebnych na dom jednorodzinny, warto skontaktować się ze specjalistami z branży, aby mieć pewność, że instalacja fotowoltaiczna będzie dobrana odpowiednio do potrzeb danego gospodarstwa domowego.