Jak wybrać magazyn energii dla firmy?

Optymalizacja zużycia energii elektrycznej to niezbędny proces, który pozwala każdemu przedsiębiorcy na kontrolę nad kosztami prądu. Inteligentne zarządzanie energią to przede wszystkim jej magazynowanie. Duże firmy przemysłowe i fabryki zużywają ogromne wolumeny prądu, dlatego to właśnie one powinny zainteresować się optymalizacją zużycia poprzez posiadanie magazynu energii. Jaki będzie najlepszy? Jaki pozwoli prowadzić stabilną, bezpieczną, a przede wszystkim ekologiczną gospodarkę energetyczną? Zastanówmy się, dlaczego warto posiadać magazyn energii i przyjrzyjmy się aktualnym możliwościom w tym zakresie.

Dlaczego warto magazynować energię?

Rozwój gospodarczy prowadzi do rosnącego zapotrzebowania energetycznego. Z tym problemem zmaga się obecnie cały świat, a wynikiem tej sytuacji było zwiększenie cen energii. Nie da się ukryć, że w XXI wieku społeczeństwa wymagają stabilności w dostawach prądu, dlatego ciężko jest ograniczyć jego zużycie. Można natomiast stosować źródła odnawialne w produkcji energii, co pomoże zoptymalizować koszty za prąd i zapobiegnie możliwości wystąpienia black outu.

Magazynowanie energii w przypadku firm przekłada się przede wszystkim na zmniejszenie wolumenu prądu kupowanego od elektrowni. Bieżące zapotrzebowanie energetyczne można realizować z własnego, samodzielnie wyprodukowanego prądu – na przykład poprzez fotowoltaikę. Równocześnie w ten sposób można zabezpieczyć zapasy prądu w przypadku awarii czy przeciążenia, jak i braku dostawy z elektrowni. Nie da się ukryć, że każda – mniejsza czy większa firma – powinna zastanowić się nad koniecznością posiadania własnego magazynu energii. W dłuższej perspektywie czasu jest to bowiem rozwiązanie zdecydowanie korzystne.

Na co zwrócić uwagę, wybierając magazyn energii dla firmy?

W pierwszym kroku powinniśmy zastanowić się nad najlepszym sposobem „zdobywania” prądu – oczywiste, że będą to odnawialne źródła energii. Wiele firm decyduje się na fotowoltaikę, gdyż wybudowanie własnej farmy, choć jest kosztowne, to po jakimś czasie się zwraca. Możemy zakupić profesjonalne projekty farm fotowoltaicznych, tworzone pod kątem indywidualnego klienta, aby jak najlepiej dopasować system fotowoltaiki do zapotrzebowania energetycznego danej firmy. Takie projekty powinny uwzględniać: właściwą moc instalacji fotowoltaicznej oraz pojemność baterii (ta będzie zależałą od zapotrzebowania na prąd danego przedsiębiorstwa.

Wiadome jest, że magazyn energii dla firmy będzie większy niż magazyn energii dla gospodarstwa domowego) – projekt powinien mieć na uwadze ilość urządzeń, które będą wymagały zasilania z fotowoltaiki, a także to, ile energii będzie potrzebnej w sytuacji zatrzymania dostawy prądu z sieci. Druga ważna kwestia to moc falownika. To urządzenie, inaczej zwane inwerterem, jest niezbędne do połączenia magazynu energii z systemem fotowoltaiki. Za jego pomocą możliwe jest bowiem przemienienie prądu stałego (DC) na prąd zmienny (AC), który zasila sprzęty i maszyny.

Dlaczego warto zintegrować magazyn energii z fotowoltaiką?

Jeśli interesuje Cię fotowoltaika dla firm, zachodniopomorskie jest w tej kwestii zdecydowanym liderem, gdyż tutaj ogromna rzesza przedsiębiorców zdecydowała się już na takie rozwiązanie. Samodzielna produkcja prądu z odnawialnego źródła energii niesie ze sobą same korzyści – jednak duże znaczenie ma prawidłowe zintegrowanie magazynu energii z systemem fotowoltaiki. Jak wiadomo, duże maszyny i urządzenia, jakie znajdują się w firmach, wymagają zasilania o sporej mocy – dlatego magazyn energii powinien być do tego dostosowany.

Ponadto wielu przedsiębiorców ceni sobie możliwość rozbudowy pojemności magazynu – gdyż nawet jeśli w danym momencie nie jest nam potrzebny duży magazyn, to wraz z rozwojem firmy zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie wzrastać. Podobnie rzecz ma się z systemem fotowoltaiki – na samym początku możemy zdecydować się jedynie na kilkanaście paneli fotowoltaicznych, jednak wraz z czasem możliwy będzie montaż kolejnych modułów. Na szczęście w każdym mieście znajdziemy już firmy, które zajmują się tymi kwestiami – przykładowo dużym zainteresowaniem cieszy się fotowoltaika w Zielonej Górze, gdyż tutaj już w 2022 roku rozwiązania ekologiczne zdecydowanie zyskały na popularności i to nie tylko wśród przedsiębiorców, ale także wśród osób prywatnych, które zdecydowały się na panele słoneczne i domowy magazyn energii.

Magazyn energii dla firmy – co jeszcze jest ważne

Wybierając magazyn energii dla firmy, należy pamiętać o tym, że musi on spełniać standardy i wymogi związane z zabezpieczeniem przed przegrzewaniem się ogniw, przepięciami oraz przeciążeniami. Zabezpieczenia prądowe w przypadku firm są bardzo restrykcyjne, gdyż energia elektryczna zasila szereg dużych maszyn oraz urządzeń. Każdy przedsiębiorca powinien mieć na uwadze to, że niedopilnowanie tych kwestii może doprowadzić np. do pożaru instalacji, co wygeneruje ogromne straty dla firmy.

Nie da się ukryć, że magazynowanie energii elektrycznej to temat rozległy. Cieszy się sporym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na optymalizację kosztów prądu w firmie. Magazyn energii pozwala bowiem na kumulowanie prądu wyprodukowanego między innymi przez system fotowoltaiczny. Firma staje się więc całkowicie niezależna w zakresie produkcji prądu.