Kalkulator do fotowoltaiki – jak działa?

Koszt założenia instalacji fotowoltaicznej może znacząco się różnić. Jest zależny od mocy oraz lokalizacji. Dużą popularnością cieszą się więc kalkulatory do fotowoltaiki, które pozwalają oszacować koszt inwestycji. Warto z nich skorzystać, aby przynajmniej orientacyjnie dowiedzieć się, ile zapłacimy za fotowoltaikę. W razie wątpliwości, najlepiej skontaktować się z wykonawcą i zapytać o wszystkie szczegóły.

Od czego zależy koszt instalacji fotowoltaicznej?

Koszt montażu paneli słonecznych może być bardzo różny. Zazwyczaj mieści się w przedziale od kilkunastu do trzydziestu tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że istnieje możliwość uzyskania dofinansowań i ulg. Zredukowane do minimum rachunki za prąd sprawiają, że inwestycja zazwyczaj zwraca się już po kilku latach. Warto jednak dowiedzieć się, z jakimi kosztami musimy się liczyć, jeśli chcemy założyć instalację fotowoltaiczną.

Znaczącą część ceny stanowią oczywiście komponenty. Nie warto jednak na nich oszczędzać. Tylko najwyższej jakości podzespoły zapewniają wydajną i bezpieczną pracę instalacji fotowoltaicznej. Cena nie powinna być więc decydującym czynnikiem podczas wyboru wykonawcy. Firmy, oferujące znacznie niższe ceny niż konkurencja, oszczędzają na wykorzystywanych komponentach. Na przykład, panele słoneczne we Wrocławiu z pewnością pokryją zapotrzebowanie energetyczne przeciętnej rodziny, ponieważ średnie nasłonecznienie wynosi 1113 kWh/m² rocznie. Jest więc wyższe od średniej dla całej Polski (1094 kWh/m²). Jeżeli jednak instalacja zostanie wykonana z niskiej jakości komponentów lub nieodpowiednio zamontowana, jej wydajność może znacząco spaść.

Koszt jest również zależny od mocy. Instalacja na potrzeby domu jednorodzinnego będzie znacznie tańsza, niż zakładana na dachu zakładu produkcyjnego. Bardzo ważny jest więc wybór kompetentnego wykonawcy, który zaprojektuje instalację adekwatną do zapotrzebowania energetycznego. 

Istotne jest również miejsce instalacji. Panele montowane na dachu płaskim lub gruncie trzeba umieścić na konstrukcji wsporczej, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. W przypadku instalacji umieszczonej na dachu, pod uwagę należy wziąć też rodzaj pokrycia. 

Jak korzystać z kalkulatora online?

Kalkulatory online pozwalają oszacować koszt instalacji fotowoltaicznej. Narzędzie jest bardzo proste w obsłudze, wystarczy wprowadzić kilka podstawowych informacji. Po pierwsze, należy przygotować rachunki za prąd. Trzeba podać ich wysokość oraz długość okresu rozliczeniowego. Na ich podstawie, kalkulator określi zapotrzebowanie energetyczne. To od niego zależy, jaka moc instalacji będzie właściwa. Na przykład, jeżeli miesięcznie płacimy za prąd 200 zł, wystarczające będą panele słoneczne o mocy 5 kW. W przypadku przedsiębiorstw, gdzie zużycie jest wysokie, odpowiednia może być nawet instalacja o mocy 20 kW.  Kalkulator określi też liczbę modułów, koniecznych do stworzenia fotowoltaiki o takiej mocy. Oszacuje także powierzchnię, która będzie potrzebna do ich montażu.

Kolejną informacją jest miejsce instalacji, czyli dach płaski, dach skośny lub grunt. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ przekłada się na koszt instalacji. W przypadku montażu paneli słonecznych na dachu, należy określić również rodzaj pokrycia. Monterzy muszą dostać się do krokwi dachowych. Dobór stosowanej przez nich techniki jest zależny od pokrycia, co przekłada się na różnice w kosztach.

Klient posiada możliwość wyboru między dostępnymi pakietami. Różnią się one pod względem marki podzespołów czy usług dodatkowych np. montażu stacji ładowania pojazdów. Kalkulator dobiera rozwiązania optymalne do potrzeb klienta. Dzięki temu, pozwala zorientować się w dostępnych możliwościach, jeszcze przed podjęciem decyzji o założeniu instalacji fotowoltaicznej.

Jaka jest opłacalność fotowoltaiki w Polsce?

Polska nie dorównuje pod względem nasłonecznienia takim krajom, jak Hiszpania czy Włochy. Założenie instalacji fotowoltaicznej jest jednak opłacalne, a inwestycja szybko się zwraca. Warto wziąć pod uwagę, że panele fotowoltaiczne produkują energię również w pochmurne dni. Prąd przestaje powstawać dopiero w nocy.

Nasłonecznienie w poszczególnych regionach różni się od siebie. Panele fotowoltaiczne we Wrocławiu będą więc produkować więcej energii niż w Szczecinie. Nie oznacza to jednak, że w mniej nasłonecznionych regionach nie warto inwestować w fotowoltaikę. Może być jednak konieczne zamontowanie większej liczby modułów. 

Zastanawiając się nad kosztami instalacji fotowoltaicznej, powinniśmy wziąć pod uwagę, że nie musimy pokrywać całej kwoty samodzielnie. Dużą popularnością cieszą się takie programy, jak Mój Prąd i Czyste Powietrze. Warto więc zapytać specjalistę ds. fotowoltaiki o warunki uzyskania dofinansowania i niezbędne dokumenty. Firma Rawicom udziela klientom pomocy w pozyskiwaniu dodatkowych funduszy na montaż fotowoltaiki.

Instalacja fotowoltaiczna pozwala osiągnąć niezależność energetyczną. Żeby jednak wydajnie spełniała swoją funkcję, musi być wykonana na najwyższym poziomie. Kluczowy jest więc wybór wykonawcy, który stworzy instalację dopasowaną do zapotrzebowania energetycznego.