Limity energii dla rolników – ile prądu może zużywać gospodarstwo rolne?

Wzrost cen energii nie omija nikogo, są jednak dziedziny działalności i branże, które szczególnie odczuwają rosnące ceny. Należą do nich gospodarstwa rolne, potrzebujące do swojego funkcjonowania dużej ilości energii. Rząd przyjął rozwiązania, które mają chronić gospodarstwa rolne przed ogromnymi podwyżkami cen za energię elektryczną. Jakie są limity? Ile prądu może zużywać gospodarstwo rolne? Czy fotowoltaika dla rolnika może rozwiązać energetyczne problemy polskich gospodarstw rolnych?

Jakie są limity energii dla rolników?

Zgodnie z postanowieniem ustawy, limit energii dla rolników wynosi 3000 kWh rocznie. Do tego poziomu zużycia obowiązuje gwarancja cen prądu na poziomie z 2022 roku. Po przekroczeniu tego limitu za każdą zużytą kWh gospodarstwa rolne będą rozliczane zgodnie ze stawkami opłat, które obowiązują u ich dostawcy energii w 2023 roku lub zgodnie z zapisami zawartymi w umowie z dostawcą.

Dodatkową pomocą, z której mogą skorzystać gospodarstwa rolne, jest specjalny upust, przysługujący każdemu odbiorcy energii elektrycznej za jej oszczędzanie, wartość możliwego do osiągnięcia upustu to 10% kosztów zużycia energii elektrycznej.

Zaproponowane rozwiązania mają pomóc w amortyzacji negatywnych skutków nagłego i dużego wzrostu cen energii elektrycznej. Czy ta pomoc jest wystarczająca? Rzeczywistość na pewno szybko zweryfikuje słuszność rządowych założeń i ich faktyczny wpływ na sytuację gospodarstw rolnych.

Fotowoltaika dla rolnika – skuteczny sposób na niskie rachunki

Rolnicy już borykają się z problemami wynikającymi z wysokich cen pasz dla zwierząt czy nawozów potrzebnych do osiągnięcia pożądanych zbiorów. Dlatego podwyżki cen energii elektrycznej bardzo mocno komplikują sytuację wielu gospodarstw. Rozwiązaniem tej kwestii jest inwestycja w dedykowane dla rolników instalacje fotowoltaiczne.

Fotowoltaika dla rolnika może być sposobem na uniezależnienie się od podwyżek cen prądu, a przede wszystkim także na obniżenie kosztów utrzymania gospodarstwa. Dane pokazują, że przy aktualnych cenach prądu zwrot z inwestycji w instalację fotowoltaiczną dla przeciętnego gospodarstwa rolnego może nastąpić już po 6 latach.

W najlepszych firmach z branży OZE rolnicy mogą liczyć na kompleksową obsługę i szacunki, które jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o inwestycji, pomogą poznać jej opłacalność. Np. fotowoltaika w Warszawie dostępna jest właśnie w ramach kompleksowej obsługi, z której mogą skorzystać rolnicy z całego województwa mazowieckiego. W przypadku gospodarstw rolnych pozytywną kwestią jest to, że zazwyczaj dysponują dużą ilością miejsca, gdzie można zbudować instalację fotowoltaiczną – na dachach budynków gospodarczych czy na gruncie.

Warto! Głównie dlatego, że korzyści są ogromne. W ramach obsługi należy spodziewać się kompleksowego działania. W jego skład, na samym początku kontaktu, wchodzi oszacowanie poziomu pozyskania energii oraz oszacowanie opłacalności inwestycji w fotowoltaikę. Potrzebna jest również wizytacja gospodarstwa, w którym instalacja ma powstać, ponieważ to pozwala na zbadanie uwarunkowań i tego, czy pozwolą one na efektywne działanie instalacji. Kolejnym krokiem jest dobór elementów instalacji, który pozwala na sporządzenie szczegółowej wyceny. Następnie czas na montaż instalacji. Rolnicy, w razie potrzeby mogą liczyć też na doradztwo i wsparcie przy złożeniu wniosków o ulgę na fotowoltaikę dla rolnika.

Dotacje i ulgi na fotowoltaikę dla rolników

Jest jeszcze jeden sposób, dzięki któremu każdy rolnik zakładający w swoim gospodarstwie instalację fotowoltaiczną, może obniżyć koszty jej wybudowania. Ten sposób to dotacje i ulgi, które przygotował polski rząd. Najczęściej firmy zajmujące się sprzedażą i montażem fotowoltaiki mają też kompetencje do zaproponowania rolnikowi wsparcia w uzyskaniu takiej dotacji. Załatwienie wszystkich spraw związanych z fotowoltaiką za pośrednictwem jednego dostawcy jest niesamowicie wygodne, a co najważniejsze, skutkuje realnym obniżeniem kosztów utrzymania gospodarstwa.

Co zrobić, żeby wybrać dobrego dostawcę fotowoltaiki dla rolnika? Warto przyjrzeć się doświadczeniu i dotychczasowym doświadczeniom firmy. Sporo o dostawcy mówi również czas istnienia marki na rynku. Natomiast już pierwszy kontakt z pracownikami firmy, powinien utwierdzać w przekonaniu, że to profesjonaliści godni uwagi i współpracy.

W jaki sposób na polskie gospodarstwa wpłynie wprowadzenie ulgi w postaci limitu kWh rozliczanych po cenach prądu z 2022 roku? O tym przekonamy się zapewne dopiero za jakiś czas. Już teraz wiadomo, że podwyżki dotykające rolników będą miały wpływ na wysokość cen płodów rolnych, czyli i produktów w sklepach – co dotyka wszystkich konsumentów. Dlatego skorzystanie z opcji, jaką są instalacje fotowoltaiczne, to bardzo dobre wyjście. Da każdemu rolnikowi możliwość ograniczenia kosztów energii. Zielona energia jest dobrym wyborem – warto się przekonać, jakie konkretnie oszczędności przyniesie danemu gospodarstwu rolnemu.