Panele fotowoltaiczne a wartość nieruchomości

Rosnące ceny nieruchomości nie są dobrą wiadomością dla osób, które szykują się do ich zakupu, ale za to znacznie lepszą dla inwestorów. Nie bez znaczenia pozostaje też coraz większa popularność ekologicznych rozwiązań, ponieważ montaż instalacji fotowoltaicznej czy stacji ładowania pojazdów elektrycznych pozwala dodatkowo zwiększyć wartość inwestycji.

Fotowoltaika i stacje ładowania samochodów elektrycznych jako inwestycja

Najważniejszym celem montażu paneli fotowoltaicznych jest oczywiście produkcja taniej i ekologicznej energii. Dobrze zaprojektowana instalacja może praktycznie w całości pokrywać zapotrzebowanie na prąd, dzięki czemu rachunki spadają do minimum, a inwestycja zazwyczaj zwraca się już po kilku latach. Bardzo ważne jest więc odpowiednie zaprojektowanie fotowoltaiki – dobór mocy i liczby paneli na podstawie dokładnych obliczeń. Kalkulator fotowoltaiki online pozwala orientacyjnie poznać zapotrzebowanie budynku oraz wielkość instalacji, która je pokryje, ale nie zastąpi do szczegółowego audytu wykonanego przez specjalistę. Co najważniejsze, montaż fotowoltaiki to jednorazowy koszt, a panele produkują prąd przez kilkadziesiąt lat. Dzięki temu, z ekologicznej energii ze słońca może korzystać nawet kolejny właściciel nieruchomości.

Coraz większa część inwestorów decyduje się też na połączenie instalacji fotowoltaicznej ze stacją ładowania pojazdów elektrycznych. Jeszcze kilka lat temu samochody napędzane w ten sposób należały do rzadkości, ale obecnie coraz częściej pojawiają się na polskich ulicach. Unia Europejska zdecydowanie działa na rzecz obniżenia emisji gazów cieplarnianych, dlatego wszystko wskazuje, że z czasem wszyscy będziemy musieli „przesiąść się” do samochodów napędzanych prądem. Domy i apartamenty wyposażone w przeznaczone do nich ładowarki z pewnością będą więc cieszyć się większą popularnością od tych, które ich nie posiadają. Jeżeli interesuje nas stacja ładowania samochodów elektrycznych, producent jest jednak najważniejszy. Nieco wyższy koszt montażu zwróci się, jeśli stacja przez lata będzie wydajnie i bezawaryjnie działać. Renomę na rynku wyrobiły sobie takie marki, jak Circontrol czy DBT, które posiadają ok. trzydziestoletnie doświadczenie w branży.

Analizy przeprowadzone na rynku amerykańskim wskazywały, że montaż paneli fotowoltaicznych podnosił wartość nieruchomości o ok. 3,7%. Warto też wspomnieć, że ekologiczne rozwiązania są promowane już podczas budowy domu. Jeżeli chcemy kupić lub zbudować dom energooszczędny, wiele banków oferuje kredyty o niższym oprocentowaniu.

Co wpływa na wartość instalacji fotowoltaicznej?

Nie można oczywiście stawiać znaku równości między wszystkimi instalacjami fotowoltaicznymi. Ich wartość jest zależna od kilku czynników, przede wszystkim wieku paneli. Sprawność ogniw fotowoltaicznych nie jest stała przez cały czas ich użytkowania, ponieważ z czasem nieznacznie spada. Nie bez powodu jednak żywotność instalacji fotowoltaicznej wynosi kilkadziesiąt lat, ponieważ nie są to szybkie spadki. Co więcej, z czasem technologia się rozwija i panele zapewniają satysfakcjonujące uzyski przez coraz dłuższy czas. Posiadanie instalacji fotowoltaicznej otwiera też furtkę do inwestycji w stacje ładowania samochodów elektrycznych czy pompy ciepła, dlatego znacznie ułatwia stworzenie nowoczesnego, ekologicznego domu.

Wartość fotowoltaiki jest zależna od również od mocy instalacji. Im większy stopień, w którym pokrywa zapotrzebowanie energetyczne produktu, tym lepiej, ponieważ właściciel budynku w mniejszym stopniu musi pobierać energię elektryczną z sieci i co za tym idzie – ponosić dodatkowe koszty.

Kupujący prawdopodobnie będzie chciał mieć pewność, co do dokładnych parametrów instalacji, dlatego trzeba przechowywać dokumentację techniczną. Jeżeli nowy właściciel budynku zamierza np. korzystać z samochodu elektrycznego, a poprzedni tego nie robił, konieczna może okazać się rozbudowa instalacji, aby zwiększyć uzyski, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami. Budując nieruchomość warto więc spojrzeć na to przyszłościowo, chociaż nie zaleca się tworzenia przewymiarowanych instalacji. W obliczu nowego systemu rozliczeń dla prosumentów jest to coraz mniej opłacalne.

Mity na temat fotowoltaiki

Gdyby nie systemy fotowoltaiczne, Bydgoszcz i inne polskie miasta prawdopodobnie rozwijałyby się znacznie wolniej. Mimo rosnącego zainteresowania ekologiczną energią, wciąż słyszy się różne mity na jej temat. Niektórzy inwestorzy uważają, że fotowoltaika zmniejsza wartość nieruchomości. Wynikało to głównie z przekonania, że panele zaburzają estetykę budynku, dlatego zmniejszają zainteresowanie ewentualnych kupujących. Obecnie jednak fotowoltaika stała się już praktycznie nieodłączną częścią polskiego krajobrazu, dlatego przyzwyczailiśmy się do widoku paneli fotowoltaicznych. W zależności od preferencji można montować je na dachu lub gruncie, dlatego pozwalają na zagospodarowanie przestrzeni, która w innym przypadku pozostałaby niewykorzystana. Powstają też nowe technologie, takie jak panele cienkowarstwowe czy materiały budowlane posiadające ogniwa fotowoltaiczne, dlatego w przyszłości zachowanie estetyki budynku prawdopodobnie będzie jeszcze łatwiejsze.

Inwestycja w fotowoltaikę opłaca się z wielu powodów, ale do najważniejszych z nich z pewnością należą względy finansowe. Podczas budowy nieruchomości warto więc pamiętać również o kwestiach ekologicznych.