Elektrownia słoneczna – czym jest i dlaczego warto zostać jej właścicielem?

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest coraz popularniejsze, nie tylko za granicą, ale również w naszym kraju. Trudno się temu dziwić, gdyż czerpanie energii z naturalnych źródeł jest nie tylko darmowe, ale również korzystne dla środowiska. Montaż elektrowni słonecznej jest procesem, który może znacząco obniżyć rachunku za prąd w domach prywatnych oraz firmach. 

Wiele osób zainteresowanych inwestycją we własny system fotowoltaiczny zastanawia się, czy instalacja tego typu jest wydajna, a także jakie korzyści niesie jej posiadanie. W tym poradniku poznasz wiele przydatnych informacji na temat elektrowni słonecznych, które pomogą w podjęciu ostatecznej decyzji dotyczącej inwestycji we własny system fotowoltaiczny.

Jak działa elektrownia słoneczna?

Własna elektrownia słoneczna to rodzaj instalacji, który zyskuje w ostatnim czasie na popularności. System stanowi typ generatora prądu, który swoje działanie opiera na wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii. Jak sama nazwa wskazuje, w tym przypadku chodzi o energię słoneczną. Istotną zaletą instalacji fotowoltaicznej jest fakt, iż podczas pracy nie oddziałuje ona w sposób negatywny na środowisko, jak konwencjonalne typy źródeł energii.

Na niegasnące zainteresowanie inwestycją tego typu rozwiązanie wpływa również korzystna cena uzyskania własnej elektrowni słonecznej. W opinii ekspertów zakup i montaż odpowiednio dobranego systemu fotowoltaicznego zwraca się inwestorowi w przeciągu kilku lat, zaś uniwersalny charakter jej konstrukcji zapewnia możliwość swobodnego montażu elektrowni słonecznej na niemalże dowolnym obiekcie budowlanym czy gruncie.

Zalety posiadania własnej elektrowni słonecznej

Nie od dziś wiadomo, iż korzystanie z naturalnych źródeł energii niesie za sobą wiele korzyści, zarówno dla inwestora, jak również środowiska. Coraz więcej właścicieli domów prywatnych oraz większych budynków firmowych decyduje się na zakup własnego systemu fotowoltaicznego. Jakie są główne zalety posiadania własnej elektrowni słonecznej?

Własna elektrownia słoneczna stanowi rozwiązanie uniwersalne, wygodne, a przede wszystkim oszczędne. Przystępna cena zakupu i montażu systemu oraz fakt, iż inwestycja tego typu zwraca się po 6 latach pracy fotowoltaiki, sprawia, iż z pewnością warto przyjrzeć się bliżej temu rozwiązaniu. W jaki sposób wygląda montaż paneli słonecznych?

Montaż paneli słonecznych – jak wygląda?

Aby elektrownia fotowoltaiczna mogła pracować w sposób wydajny, konieczne jest wzięcie pod uwagę kilku elementów, mających znaczenie dla jej przyszłego funkcjonowania. Przed rozpoczęciem montażu specjalista powinien zadbać o znalezienie odpowiedniego miejsca dla paneli fotowoltaicznych. Na jakie aspekty zwraca się uwagę w tym etapie?

Miejsce dla paneli fotowoltaicznych

Jak zamontować elektrownię słoneczną – krok po kroku

Specjalista powinien zacząć od znalezienia odpowiedniego miejsca dla instalacji, uwzględniając podane wyżej aspekty. Dzięki temu będzie mógł zaproponować klientowi konkretnego rodzaju panele, ale również sposób ich montażu. Następnym zadaniem jest dobór odpowiednich elementów instalacji. Podobnie   jak w kroku wcześniejszym, również w tym można liczyć na pomoc fachowca z firmy zajmującej się elektrowniami słonecznymi.

Montaż fotowoltaiki rozpoczyna się od przygotowania i umiejscowienia odpowiedniego stelaża. Dopiero później specjalista zajmuje się panelami, falownikiem oraz, wieńczącymi całość procesu, pomiarami elektrycznymi. Ostatnim etapem jest sprawdzenie prawidłowego funkcjonowania elektrowni słonecznej. Fachowiec dokonuje tego przy użyciu specjalnej aplikacji, która wskazuje czy uzyskane efekty pracy systemu zgadzają się z tymi zadeklarowanymi przez producenta podzespołów instalacji.

Moc domowej elektrowni fotowoltaicznej

Każdy budynek posiada nieco inne wymagania dotyczące wykorzystywania energii elektrycznej. Aby dobrać najlepszy system fotowoltaiczny, należy sprawdzić, ile wynosi roczne zużycie prądu przez dane gospodarstwo domowe. Posiadając tę informację, można uniknąć tzw. przewymiarowanej instalacji PV, która jest powodem utraty nadwyżek energii. W tym miejscu należy zaznaczyć, że dobór paneli słonecznych o mniejszej mocy nie jest równoznaczna z obniżeniem opłacalności inwestycji. Koszt inwestycji w tym przypadku będzie niższy, a pomimo braku produkcji nadwyżek prądu, system i tak zapewni oszczędność w kontekście rachunków za prąd.

Osoby zainteresowane posiadaniem własnego systemu fotowoltaicznego mają możliwość sprawdzić jaka moc instalacji będzie najlepsza na własną rękę. Jest to możliwe dzięki istniejącym w Internecie kalkulatorom fotowoltaicznym. Zaleca się jednak, aby oprócz tego skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy zajmującej się sprzedażą i montażem fotowoltaiki. Wykwalifikowany pracownik z pewnością pomoże w doborze instalacji fotowoltaicznej o optymalnej mocy, która skutecznie pokryje zapotrzebowanie na energię elektryczną gospodarstwa domowego klienta.

Elektrownia słoneczna – jakie dokumenty?

Oczywiste jest, iż pierwszym dokumentem istotnym w kontekście inwestycji we własny system fotowoltaiczny jest umowa z wykonawcą. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że pogłębiające się zainteresowanie zakupem elektrowni słonecznej jest związane z obecnością wielu programów rządowych i unijnych, dzięki którym istnieje możliwość dofinansowania własnej fotowoltaiki. Jeśli elektrownia słoneczna będzie finansowana z kilku źródeł, należy zadbać o projekt instalacji, poprawnie wypełnione dokumenty wymagane w przypadku starania się o dofinansowanie oraz oferta, na podstawie której została wyliczona kwota dofinansowania. 

Dokumenty podane powyżej mogą być trudne do samodzielnego przygotowania przez  przyszłego posiadacza elektrowni słonecznej.

Po zakończonym procesie montażu systemu fotowoltaicznego należy zgłosić ten fakt do zakładu energetycznego. Proces ten ma miejsce poprzez złożenie stosownych dokumentów. W tym przypadku również samodzielne wypełnienie formularzy może okazać się problematyczne. Zazwyczaj więc o prawidłowe przygotowanie dokumentacji dba firma podejmująca się zlecenia montażu elektrowni słonecznej.

Przemysłowe elektrownie słoneczne – czy są opłacalne?

Inwestycją we własną elektrownię słoneczną są zainteresowani nie tylko prywatni inwestorzy. Rozwiązanie to jest również korzystne dla przedsiębiorców i właścicieli firm. Fakt ten wynika z kilku aspektów, a najważniejsze z nich to:

W wielu przypadkach kwota zakupu energii elektrycznej przez przedsiębiorstwo jest wyższa, niż w przypadku domów prywatnych. Z tego powodu, inwestycja w elektrownie słoneczną stanowi znacznie większe źródło oszczędności w dłuższej perspektywie. Ponadto, odpowiednio dobrany system fotowoltaiczny pozwala zaoszczędzić nawet do 100% kosztów energii elektrycznej, którą na co dzień firma wykorzystuje np. do celów produkcyjnych. 

Niektóre elektrownie słoneczne umożliwiają również gromadzenie oraz odsprzedaż nadwyżek pozyskanego prądu operatorowi energii elektrycznej. Równocześnie, nadwyżkę tę można wykorzystać w momencie zmniejszonej produktywności instalacji. Biorąc pod uwagę te aspekty, inwestycja w system fotowoltaiczny stanowi niezwykle opłacalną również dla przedsiębiorców, a szczególnie dla firm zajmujących się produkcją przez całą dobę.

Elektrownia słoneczna dla inwestorów – krok po kroku

Profesjonalna obsługa w zakresie doboru i montażu fotowoltaiki dla firm wygląda podobnie, jak w przypadku prywatnych inwestorów. Na początkowym etapie koniecznym jest znalezienie firmy, która zdecyduje się na pomoc w realizacji inwestycji. Profesjonaliści w branży wykonują czynności w następującej kolejności.

Profesjonalna firma fotowoltaiczna nie poprzestaje swojej pracy na zakończeniu montażu. Klient może liczyć również na pomoc w kontekście przeprowadzania okresowego serwisowania systemu, jak również monitorowanie jego wydajności. 

Koszt zakupu elektrowni słonecznej

Ostateczny koszt nabycia własnego zestawu fotowoltaicznego jest zależny od jego rozmiaru oraz jakości wykorzystanych komponentów. Kolejnym czynnikiem mającym znaczenie dla inwestora jest również rodzaj dachu, na którym mają znaleźć się panele słoneczne. Trudno jest więc wskazać uniwersalną cenę za zakup elektrowni słonecznej. Należy jednak wziąć pod uwagę kilka aspektów podczas planowania tego rodzaju inwestycji.

Tani system fotowoltaiczny, zamontowany w cenie odbiegającej od średniej rynkowej może okazać się nieodpowiednim rozwiązaniem. Wynika to z faktu, iż na późniejszą wydajność pracy elektrowni słonecznej wpływa jakość, nie tylko samych paneli, ale również pozostałych komponentów elektrowni słonecznej jak i kompetencje monterów wykonujących  instalację fotowoltaiczną. 

Istotnym aspektem jest również sposób przeprowadzenia montażu oraz samo miejsce znajdowania się elektrowni słonecznej. Firmy posiadające niewielkie doświadczenie w instalacji systemów tego typu mogą popełnić podstawowe błędy, które w ostatecznym rozrachunku obniżą w znacznym stopniu efekty pracy fotowoltaiki. Z tego tytułu zaleca się korzystać z fachowców posiadających odpowiednią wiedzę i doświadczenie w zakresie doradztwa i montażu prywatnych elektrowni słonecznych.

Kto może wykonać elektrownię fotowoltaiczną?

Elektrownia słoneczna to sposób na pozyskiwanie darmowego prądu z odnawialnych źródeł energii. Aby instalacja tego typu mogła działać poprawnie, powinna być w odpowiedni sposób dobrana i zamontowana. Nasza firma specjalizuje się kompleksową obsługą klienta w zakresie zakupu i montażu fotowoltaiki. Podejmujemy się zleceń zarówno dla osób prywatnych, jak również właścicieli przedsiębiorstw. Korzystając z naszych usług, można liczyć na pomoc w zakresie profesjonalnego audytu technicznego, wyboru najlepszego rozwiązania dla danego budynku oraz poprawnego montażu i późniejszego monitorowania jakości pracy elektrowni słonecznej. Oprócz tego naszym klientom zapewniamy wsparcie techniczne oraz możliwość uregulowania wszelkich kwestii prawnych związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę i zgłoszeniem fotowoltaiki do zakładu energetycznego. 

Szacunek do środowiska naturalnego, oszczędność i bezpieczeństwo to najważniejsze aspekty związane z własną elektrownią słoneczną. Zainwestuj w najlepsze rozwiązanie już dziś! Skontaktuj się z naszymi specjalistami na Rawicom.pl, aby uzyskać doskonałą ofertę w przystępnej cenie.