Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?

Podwyżki cen na rynku energii elektrycznej, które nastąpiły na przełomie 2022 i 2023 roku, sprawiły, że wiele osób – zarówno przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, zaniepokoiło się tym, co ich czeka. Zaczęto zastanawiać się nad najlepszą metodą ogrzewania domów i mieszkań (czy ma to być pompa ciepła na prąd, czy może coś innego), nad fotowoltaiką do samodzielnej produkcji prądu niezależnie od elektrowni, a także nad tym, czy posiadanie samochodu elektrycznego jest opłacalne. Zobaczmy zatem, ile w 2023 roku kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego.

Co ma wpływ na koszt ładowania samochodu elektrycznego?

Wspomniane ceny energii elektrycznej mają duży wpływ na koszt ładowania samochodu elektrycznego, jednak nie jest to jedyny czynnik, na który należy zwracać uwagę. Znaczenie ma także to, czy ładujemy auto na ogólnodostępnej stacji, czy w domu. W przypadku rozwiązań domowych doskonale sprawdza się fotowoltaika. Kraków już pokazał, że rozwiązania z tego zakresu stają się coraz bardziej popularne nie tylko wśród firm, ale też indywidualnych posiadaczy samochodów elektrycznych. Domowa stacja może bowiem sprawić, że koszty ładowania zostaną maksymalnie zredukowane, dzięki temu posiadanie samochodu elektrycznego faktycznie stanie się opłacalne. Obecnie ten sposób redukcji kosztów jest uważany za jeden z najskuteczniejszych, dlatego, jeśli posiadamy system fotowoltaiki na dachu domu – powinniśmy rozważyć samodzielne ładowanie auta za pomocą energii produkowanej właśnie ze światła słonecznego.

Drugą opcją jest korzystanie ze stacji ładowania dla firm. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na takie rozwiązanie – stacje ładowania możemy znaleźć przy hotelach, restauracjach, prywatnych placówkach edukacyjnych, prywatnych klinikach i szpitalach, centrach handlowych i sportowych, jak i przy prywatnych firmach. Jeśli posiadasz własną firmę, być może budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych będzie dobrą opcją – dzięki niej można bowiem naładować samochód podczas przebywania w pracy. Żaden pracownik nie będzie musiał się więc martwić o koszty ładowania, gdyż znajdą się one w ogólnych firmowych wydatkach.

Korzystanie z miejskich stacji ładowania samochodów elektrycznych

Najdroższym rozwiązaniem będzie korzystanie z ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych. Tutaj oczywiście musimy zapłacić za prąd zgodnie z odpowiednią stawką za kilowatogodzinę. Stacje mogą mieć różny cennik – w Polsce dostępnych jest kilku głównych operatorów stacji, a ci samodzielnie ustalają cenniki w swojej infrastrukturze. Może się okazać, że w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania znajduje się tylko droższy operator, a wówczas nie zredukujesz kosztów ładowania samochodu elektrycznego. Różnica może wynosić nawet kilkadziesiąt groszy na kilowatogodzinę.

Ponadto wybierając stację, należy mieć na uwadze to, czy jest to stacja AC, czy DC – od tego będzie bowiem zależała szybkość ładowania. W przypadku korzystania z prądu przemiennego (stacje AC) ładowanie pojazdu będzie trwało dłużej niż przy prądzie stałym (stacje DC). Oczywiście, jeśli zdecydujemy się na szybsze ładowanie, to musimy liczyć się z wyższą stawką za prąd. Warto także wiedzieć, że stacje ładowania mogą mieć różną moc znamionową – nie chodzi tu już tylko o różnicę między AC i DC, gdyż nawet dwie stacje AC mogą oferować różne parametry ładowania prądu. Wybór „mocniejszej” stacji przekłada się na droższe ładowanie.

Opcją pozwalającą na wygenerowanie pewnych oszczędności jest pakiet abonamentowy. Obserwacja rynku pozwala zauważyć, że korzystanie z takiego pakietu u danego operatora pozwala zredukować koszty ładowania nawet o 20-30% (już po wliczeniu opłaty abonamentowej). Jeśli nie chcemy ładować pojazdu na przypadkowych stacjach, a mamy swoją „ulubioną”, warto dopytać się o pakiet abonamentowy, gdyż mógłby on pomóc obniżyć koszty ładowania.

Najlepsza opcja ładowania samochodu elektrycznego – podsumowanie

Nie da się ukryć, że jeśli chodzi o rozwiązania skierowane do osób prywatnych, to fotowoltaika jest najlepszym sposobem na redukcję kosztów ładowania paneli słonecznych. Samodzielna produkcja prądu bez żadnych opłat pozwala bowiem wykorzystać go w optymalny dla siebie sposób i to o każdej porze roku. Jeśli chodzi o panele słoneczne, Bydgoszcz już zaczęła doceniać tę opcję – na podmiejskich osiedlach przy wielu domach można już zobaczyć małe, prywatne „farmy” fotowoltaiczne. W takich warunkach posiadanie samochodu elektrycznego nie generuje wysokich kosztów, a pozwala zmniejszyć emisję spalin.

W przypadku gdy nie możemy skorzystać z takiego rozwiązania, gdyż na przykład mieszkamy w bloku i nie możemy sobie pozwolić na montaż fotowoltaiki, wówczas warto zrobić rozeznanie, jakie stacje ładowania znajdują się w mieście, w którym mieszkamy. Wybór jednej z nich i otworzenie w niej abonamentu na ładowanie może pozwolić nieco obniżyć koszty. Z pewnością będzie to o wiele lepsze rozwiązanie niż ładowanie pojazdu na stacjach przypadkowych operatorów, gdzie cenniki mogą się znacząco różnić.