Ile prądu wytwarza fotowoltaika?

Każdy, kto rozważa założenie instalacji fotowoltaicznej, zastanawia się, ile energii elektrycznej jest w stanie pozyskać w ten sposób. Oszacowanie generowanej przez panele mocy jest bardzo istotne. Dzięki odpowiednim obliczeniom, jesteśmy w stanie stworzyć plan instalacji fotowoltaicznej, która pokryje zapotrzebowanie energetyczne. Jak jednak stwierdzić, ile prądu wytwarza fotowoltaika?

Wydajność paneli – od czego zależy?

Każdy panel fotowoltaiczny posiada zadeklarowaną przez producenta sprawność. Jest ona ustalana w warunkach laboratoryjnych, czyli w temperaturze 25°C i natężeniu promieniowania słonecznego 1000 W/m². W przypadku dostępnych obecne na rynku paneli, sprawność zazwyczaj wynosi od kilkunastu do 20%. Trzeba pamiętać, że na zewnątrz nie panują warunki laboratoryjne. Podczas ustalania planowanej wydajności paneli należy więc wziąć pod uwagę wiele czynników.

Pierwszym z nich jest kąt nachylenia dachu i jego ekspozycja na słońce. Najbardziej wydajne są instalacje skierowane na południe. Aby wyprodukować podobną moc w przypadku paneli skierowanych na zachód lub wschód, konieczne będzie użycie większej liczby ogniw. Duże znaczenie ma również kąt nachylenia. Optymalnie powinien wynosić 35°. Silniej nachylony dach sprawdzi się zimą, gdy słońce świeci nisko. Bardziej płaskie dachy są za to wydajniejsze latem.

Nie bez znaczenia jest również lokalizacja. Nie wszystkie regiony w Polsce są tak samo słoneczne. Największe nasłonecznienie występuje w województwie lubelskim i podkarpackim. Znacznie gorsze jest natomiast w zachodniopomorskim i pomorskim. Warto więc pamiętać, że panele słoneczne w Rzeszowie będą wydajniejsze niż w innych miastach. Nie oznacza to jednak, że fotowoltaika w Gdańsku nie przyniesie nam wymiernych korzyści. Instalacja produkuje tanią i ekologiczną energię, nawet w pochmurne dni.

Warto również pamiętać, że wpływ na pracę paneli słonecznych ma też temperatura. W ciepłych miesiącach są najwydajniejsze ze względu na dostępność światła słonecznego. Temperatura >25°C zmniejsza jednak nieco ich wydajność. Ważny jest więc wybór paneli, które posiadają niski PMPP, czyli temperaturowy współczynnik mocy.

Należy zwrócić uwagę również na zanieczyszczenia. Na panelach słonecznych osadzają się pyłki, liście oraz innego rodzaju zabrudzenia. Gdy jest ich zbyt wiele, wydajność spada. Należy więc pamiętać, że panele powinno się czyścić średnio raz do roku. Podczas planowania instalacji, warto też wziąć pod uwagę ewentualną obecność kominów czy anten na dachu. Tego typu obiekty mogą wywoływać zacienienie, a co za tym idzie – spadek wydajności.

Ile energii jest w stanie wyprodukować instalacja fotowoltaiczna?

Dostępne na rynku panele fotowoltaiczne generują średnio 290-400 W. Energię wytwarzają od wschodu do zachodu słońca. W Polsce przyjmuje się więc, że niewielka instalacja o mocy 1 kWp w ciągu roku może wyprodukować około 900-980 kWh. Elektrownia domowa o mocy 4 kWp dostarczy nam średnio 3800 kWh. Jest to wartość wystarczająca dla przeciętnej, czteroosobowej rodziny, korzystającej z ogrzewania gazowego. Instalacja o mocy 7 kWp wyprodukuje już około 6650 kWh. Będzie więc odpowiednia dla rodzin, które posiadają w domu energochłonne urządzenia. Większe instalacje sprawdzają się głównie w budynkach, których działanie opiera się na energii elektrycznej. Elektrownia o mocy 10 kWp średnio dostarczy nam 9500 kWh.

Jak dobrać moc instalacji do zapotrzebowania energetycznego?

Zaprojektowanie odpowiedniej instalacji jest oczywiście zadaniem dla specjalisty w tej dziedzinie. Konieczne jest uwzględnienie wielu czynników, mających wpływ na zapotrzebowanie energetyczne. Ogromne znaczenie mają również dostępność światła słonecznego w danej lokalizacji czy powierzchnia i nachylenie dachu.

Zapotrzebowanie energetyczne w dwóch domach o takim samym metrażu i liczbie mieszkańców może diametralnie się różnić. Zależy to m. in. od sposobu ogrzewania budynku. Dom z ogrzewaniem na paliwo stałe lub gazowe to niższe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jeśli jednak w budynku znajdują się pompa ciepła, klimatyzacja czy piec akumulacyjny, będziemy zużywać znacznie więcej prądu. Większe zapotrzebowanie na energię elektryczną występuje też w tzw. domach inteligentnych, posiadających zintegrowane instalacje i systemy urządzeń.

Warto pamiętać, że żywotność ogniw fotowoltaicznych wynosi kilkadziesiąt lat. Powinniśmy więc wziąć pod uwagę stan obecny, ale też plany na przyszłość. Jeśli zamierzamy zmienić ogrzewanie lub zdecydować się na energochłonne urządzenia, warto mieć to na uwadze podczas szacowania zapotrzebowania energetycznego.

Jeżeli montujemy instalację PV w budynku, użytkowanym od lat, zadanie jest znacznie łatwiejsze. Do dyspozycji mamy rachunki za energię elektryczną z ostatnich lat. Podczas planowania instalacji do nowych domów należy oszacować zapotrzebowanie. Pod uwagę bierze się wtedy liczbę mieszkańców, sposób ogrzewania budynku i wody oraz planowane urządzenia elektryczne.

Wydajność paneli fotowoltaicznych jest zależna od wielu czynników. Kluczem do sukcesu są jednak odpowiednie rozplanowanie i realizacja inwestycji. Warto więc zaufać specjalistom w swojej dziedzinie, którzy odpowiednio dobiorą moc instalacji do potrzeb budynku.