Jakie korzyści niesie fotowoltaika dla rolników?

Odnawialne źródła energii z pewnością wkrótce staną się podstawowym sposobem na zaspokojenie zapotrzebowania energetycznego firm lub gospodarstw domowych. Takie sposoby pozyskiwania prądu jak fotowoltaika czy elektrownia wiatrowa cieszą się coraz większym zainteresowaniem zarówno przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. Coraz częściej na terenach firmowych oraz na posesjach jednorodzinnych możemy zobaczyć charakterystyczne panele fotowoltaiczne, które pozwalają na pobieranie energii słonecznej i przekształcanie jej w prąd. Czy jest to rozwiązanie korzystne także dla rolników? Wydaje się, że to kolejna grupa, która mogłaby skorzystać z tej opcji.

Dlaczego fotowoltaika może być korzystna dla rolników?

Prowadzenie gospodarstwa rolnego wiąże się z dużym zapotrzebowaniem energetycznym – kwartalnie zużycie energii potrafi bowiem wynosić nawet 2200 kWh. Nic więc dziwnego, że rolnicy, szukając oszczędności, mogą zainteresować się wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii do produkcji prądu. Obniżenie rachunku za prąd z pewnością wpłynie na rentowność gospodarstwa rolniczego. Nawet posiadając nowoczesne urządzenia, szereg z nich będzie energochłonnych, inne zaś będą włączone całą dobę bez przerwy – jak chociażby chłodnie. Dlatego właśnie jeśli nie ma możliwości ograniczenia ilości posiadanych urządzeń elektrycznych, należy szukać oszczędności w inny sposób. Odpowiedzią na oczekiwania rolników może być elektrownia słoneczna, działanie której warto poznać.

Co daje nam elektrownia słoneczna?

Po pierwsze, elektrownia słoneczna jest uniwersalna – oznacza to, że może być zamontowana na każdym dachu, skośnym czy płaskim, a także na gruncie (wówczas tworzy się specjalną konstrukcję). W przypadku gospodarstwa rolnego, które składa się zazwyczaj z co najmniej kilku budynków, mamy pewność, że powierzchnia dachów będzie wystarczająca do montażu systemu słonecznego o mocy określonej przez potrzeby gospodarstwa.

Po drugie, jest to rozwiązanie ekologiczne, co poświadcza już wiele osób, które wybrały panele słoneczne we Wrocławiu. Praca instalacji słonecznej nie wiąże się z generowaniem jakichkolwiek szkodliwych substancji do środowiska, a prąd uzyskiwany jest tylko dzięki promieniom słonecznym, które są pochłaniane przez panele. Ponadto system działa cicho, dlatego jest całkowicie nieuciążliwy dla otoczenia. W dzisiejszych czasach ekologiczne rozwiązania i troska o środowisko to kwestie, które powinny być ważne dla każdego człowieka.

Po trzecie, elektrownia słoneczna jest niezwykle żywotna. Według statystyk instalacja fotowoltaiczna może działać bez żadnych problemów nawet przez 30 lat. Panele słoneczne są bowiem wytrzymałe, odporne na czynniki zewnętrzne, takie jak deszcz, śnieg czy grad, a także trwałe. Dla rolnika montaż instalacji fotowoltaicznej będzie jednorazową inwestycją na okres kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu lat. Przez ten czas będzie mógł on liczyć na o wiele niższe rachunki za prąd – inwestycja ta więc zwróci się pod względem finansowym.

Korzyści, jakie niesie fotowoltaika dla rolników, to także niezależność od branży energetycznej. Nawet jeśli cena za prąd w przyszłości będzie rosła, posiadacz instalacji fotowoltaicznej nie musi się tym przejmować – dzięki własnej elektrowni słonecznej wyprodukuje on energię na potrzeby posiadanego gospodarstwa rolnego.

Fotowoltaika w Szczecinie i okolicy – jak ją sfinansować dla rolnictwa?

Każdy rolnik, nie tylko ten mieszkający w województwie zachodniopomorskim, powinien wiedzieć, że państwo oferuje różnorodne ułatwienia finansowe dla tych, którzy decydują się na panele fotowoltaiczne. Jest to między innymi specjalna ulga inwestycyjna, wynosząca 25% kosztów inwestycji, którą można odliczyć od podatku rolnego. Dotyczy to właścicieli gruntu oraz użytkowników wieczystych.

Warto też rozejrzeć się za możliwością dotacji na fotowoltaikę w Szczecinie lub okolicy. Co roku realizowane są nowe programy, które oferują bezzwrotną lub zwrotną pomoc finansową na kupno oraz montaż instalacji fotowoltaicznej. Pamiętajmy też o tym, że nieustanny rozwój technologiczny w branży sprawia, że ceny z biegiem czasu będą stawać się coraz bardziej przystępne. Montaż własnej elektrowni słonecznej w perspektywie niedalekiej przyszłości będzie wyglądał jeszcze korzystniej pod względem finansowym.

Bezobsługowa, trwała i wytrzymała instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie, które jest korzystne właściwie dla każdego gospodarstwa rolnego. Ze względu na rozwój branży dostępność usług i rodzajów produktów jest ogromna, a firmy montujące przyjeżdżają w niemal każdy rejon, aby zbudować nową elektrownię słoneczną, działanie której może zdecydowanie obniżyć rachunki za prąd w gospodarstwie. Wybierając panele słoneczne we Wrocławiu lub okolicy czy też firmę, która zajmuje się fotowoltaiką w Szczecinie i całym województwie zachodniopomorskim, pamiętajmy o tym, że jest to inwestycja na co najmniej kilkanaście lat – powinna być więc dobrze przemyślana.