Nowe dofinansowania na fotowoltaikę – Ciepłe Mieszkanie 2022

Znaczna większość mieszkańców miast zajmuje mieszkania w budynkach wielorodzinnych, ale to nie oznacza, że muszą rezygnować z fotowoltaiki. Pojawia się doskonała okazja, aby zainwestować w ekologiczną energię ze słońca. W tym roku rusza program dofinansowań na tego typu instalacje fotowoltaiczne – Ciepłe Mieszkanie 2022.

Termomodernizacja budynków wielorodzinnych

Przestarzałe źródła ciepła sprawiają przyczyniają się do zwiększonej emisji zanieczyszczeń do atmosfery, dlatego działają liczne rządowe programy dofinansowań do ich wymiany, nie tylko w domach jednorodzinnych, ale też blokach. Dodatkowo duża część instalacji grzewczych nie działa poprawnie, chociażby ze względu na brak możliwości regulacji temperatury w pomieszczeniach. Powoduje to nie tylko dyskomfort mieszkańców, ale też wysokie opłaty za ogrzewanie oraz rosnące zanieczyszczenie środowiska – produkowana jest większa ilość energii, niż jest to konieczne.

Pomysł, aby dofinansowywać elektrownie fotowoltaiczne, również w budynkach wielorodzinnych, został poparty programami pilotażowymi uruchomionymi w Pszczynie oraz województwach zachodniopomorskim i dolnośląskim. Jest to ważny element walki ze smogiem w polskich miastach, ponieważ najlepszymi rozwiązaniami problemu są właśnie termomodernizacja i fotowoltaika. Małopolskie i inne regiony o niskiej jakości powietrza z pewnością skorzystają na tego typu rozwiązaniach. Podsumowując, programy spełniły oczekiwania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W Pszczynie efekty były najmniej zadowalające, ale wynikało to z niewielkiej liczby złożonych wniosków, mimo dużego zanieczyszczenia w mieście. Okazuje się więc, że nie mniej ważne od dofinansowań są edukacja oraz dobra promocja dostępnych programów.

Ogólnopolski program Ciepłe Mieszkanie 2022

Od lat działają programy dofinansowań dla właścicieli domów jednorodzinnych, takie jak Czyste Powietrze. Nie były one jednak przeznaczone dla mieszkańców budynków wielorodzinnych, dlatego Ministerstwo Klimatu i Środowiska postanowiło uruchomić kolejny program dofinansowań – Ciepłe Mieszkanie. Gminy będą mogły zgłaszać się do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej po środki na termomodernizację. Po uzyskaniu dofinansowania, każda z gmin będzie prowadzić indywidualny nabór dla beneficjentów końcowych, czyli właścicieli i współwłaścicieli lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych lub wydzielonych w domach jednorodzinnych, (pod warunkiem, że posiadają wyodrębnioną księgę wieczystą). Na drugim etapie programu z dotacji będą mogły skorzystać również wspólnoty mieszkaniowe. Uruchomienie Ciepłego Mieszkania było planowane na początek II kwartału 2022, jednak zostało przesunięte, dlatego samorządy muszą jeszcze poczekać na pozyskanie środków.

Dofinansowania na elektrownie fotowoltaiczne w blokach

Program ma przede wszystkim poprawić efektywność energetyczną budynków przez pozbycie się przestarzałych i nieodpowiednio działających źródeł ciepła opierających się na paliwach stałych. Będzie wspierał wdrażanie w budynkach wielorodzinnych takich rozwiązań, jak:

Program ma być również wykorzystywany do innych przedsięwzięć związanych z termomodernizacją lokali mieszkalnych. Może to być np. wymiana okien i drzwi, wdrożenie wentylacji mechanicznej, wprowadzenie instalacji centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej. Środki prawdopodobnie będzie można przeznaczyć również na wykonanie dokumentacji projektowej, warto jednak wziąć pod uwagę, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej może jeszcze wprowadzić w Ciepłym Mieszkaniu pewne zmiany.

Przewidywany budżet programu wynosi aż 1,4 miliarda złotych, a wsparcie ma być dostępne na dwóch lub nawet trzech poziomach. Jeżeli Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozostanie przy dwóch wysokościach dofinansowań, prawdopodobnie do dyspozycji beneficjenta końcowego będzie do 13 lub do 26 tysięcy złotych. Możliwe jest jednak, że program będzie działał na 3 poziomach. Na najniższym z nich, otrzymamy do 30% kosztów przedsięwzięcia (do 15 tysięcy złotych), na podwyższonym – do 60% kosztów (do 25 tysięcy złotych), a na najwyższym – do 90% kosztów (do 37,5 tysiąca złotych).

W planach jest również dodatkowe podwyższenie dostępnego dofinansowania w gminach o najwyższym stopniu zanieczyszczenia powietrza. Poziom ma być uzależniony od dochodów w gospodarstwach domowych wnioskodawców. Na pierwszym etapie o dofinansowanie będą mogły starać się tylko osoby fizyczne.

Panele słoneczne w kujawsko-pomorskim i innych polskich województwach pozwalają produkować prąd w ekologiczny, bezpieczny dla środowiska sposób oraz umożliwiają znacznie tańsze korzystanie z pomp ciepła czy ogrzewania elektrycznego. Kolejne programy dofinansowań przyczyniają się do zmniejszania poziomu zanieczyszczeń w polskich miastach, a niebawem będą mogli z nich skorzystać również mieszkańcy lokali w budynkach wielorodzinnych, które zazwyczaj dominują w okolicach o największym problemie ze smogiem.