Jak zwiększyć wydajność paneli fotowoltaicznych przez optymalne umiejscowienie?

Fotowoltaika to jedna z najbardziej ekologicznych i opłacalnych metod pozyskiwania energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną na energię elektryczną, co pozwala na uniezależnienie się od rosnących cen prądu oraz wdrożenie technologii przyjaznych dla środowiska naturalnego. Jednym z kluczowych czynników, które wpływają na wydajność paneli fotowoltaicznych, jest ich optymalne umiejscowienie.

Wpływ kąta nachylenia i kierunku umieszczenia na wydajność paneli

Optymalne umiejscowienie paneli fotowoltaicznych oznacza, że są one umieszczone w miejscu, w którym uzyskują maksymalną moc wyjściową. Najważniejszymi czynnikami, które wpływają na wydajność paneli, są ich kąt nachylenia i kierunek umieszczenia.

W regionach o klimacie umiarkowanym, takich jak Polska, optymalny kąt nachylenia paneli wynosi od 30 do 40 stopni. Najlepszym kierunkiem dla paneli fotowoltaicznych jest południe, chociaż jeśli jest to niemożliwe, można umieścić ogniwa również w kierunku zachodnim lub ewentualnie wschodnim. W regionach o dużym nasłonecznieniu kierunek nie ma tak dużego znaczenia, jak w województwach o mniejszej liczbie słonecznych dni. Południe Polski jest bardziej słoneczne, dlatego fotowoltaika w świętokrzyskim jest tak opłacalna. Nie zaleca się za to umieszczania instalacji po stronie północnej, ponieważ nie zapewni to wystarczająco wysokich uzysków. Natomiast w regionach o mniejszej ilości dni słonecznych, takich jak np. w górach, warto zwiększyć kąt nachylenia do 45 stopni, aby uzyskać maksymalną ilość promieni słonecznych. Dla tych regionów również optymalnym kierunkiem dla paneli fotowoltaicznych jest kierunek południowy.

Unikanie zacienienia

Ważne jest, aby paneli nie umieszczać w miejscach zacienionych przez drzewa lub budynki. Zacienienie paneli może zmniejszyć ich wydajność o nawet 50%. Dlatego przed umieszczeniem paneli na dachu lub gruncie trzeba dokładnie przeanalizować dostępność światła słonecznego w konkretnej lokalizacji. Ma to tym większe znaczenie, jeśli w danej lokalizacji liczba słonecznych dni jest dość mała. Fotowoltaika w zachodniopomorskim czy pomorskim może przynosić satysfakcjonujące uzyski, ale dobre umiejscowienie jest tutaj jeszcze ważniejsze niż na południu Polski. Jeśli niestety nie jest możliwe uniknięcie zacienienia, można rozważyć zastosowanie mikroinwertera lub optymalizatorów mocy. Mikroinwertery pozwalają na uzyskanie maksymalnej mocy z każdego panela, niezależnie od zacienienia. Optymalizatory mocy są urządzeniami, które dostosowują napięcie, aby osiągnąć optymalne wyniki.

Regularne czyszczenie paneli

Trzecim czynnikiem, który wpływa na wydajność paneli, jest ich regularne czyszczenie. Panele powinny być czyszczone co najmniej raz w roku, aby usunąć z nich kurz, brud i osady. Regularne czyszczenie paneli pozwala na uzyskanie maksymalnej ilości promieni słonecznych docierających do ogniw. Jeśli tylko to możliwe, warto dbać o panele nie raz, ale nawet dwa razy do roku. Najlepszym czasem na czyszczenie i przegląd techniczny są wiosna i jesień, czyli okres przed i po najintensywniejszym czasem pracy instalacji.

Wpływ lokalizacji na wydajność paneli

W różnych regionach Polski występują różne warunki klimatyczne i geograficzne, które wpływają na wydajność paneli fotowoltaicznych. W regionach o wyższej wysokości nad poziomem morza, takich jak Tatry czy Sudety, słoneczne promienie docierają do paneli pod innym kątem, co wpływa na ich wydajność. W miastach, gdzie występuje więcej smogu, panele mogą być bardziej narażone na zanieczyszczenia, co czasami zmniejsza uzyski. Bardzo wydajna jest fotowoltaika w lubelskim czy dolnośląskim, ale dobrze zaprojektowana instalacja sprawdzi się również na północy kraju.

Inne czynniki wpływające na wydajność paneli fotowoltaicznych

Oprócz wymienionych powyżej czynników, istnieją również inne, które wpływają na wydajność paneli fotowoltaicznych. Jednym z nich jest temperatura otoczenia. Im wyższa temperatura, tym mniejsza wydajność paneli. Właśnie dlatego, instalacja musi mieć odpowiednią wentylację. Innym czynnikiem jest wilgotność powietrza, która wpływa na przewodność elektryczną paneli. Wysoka wilgotność powietrza może zmniejszyć wydajność paneli o około 10%. Niestety nie jesteśmy w stanie nic poradzić na opady czy mgłę.

Optymalne umiejscowienie paneli fotowoltaicznych jest kluczowe dla uzyskania maksymalnej wydajności. Aby zwiększyć wydajność paneli fotowoltaicznych poprzez optymalne umiejscowienie, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak kąt nachylenia i kierunek, zacienienie oraz regularne czyszczenie paneli. Przed zainstalowaniem paneli fotowoltaicznych, warto dokładnie przeanalizować lokalne warunki i dopasować do nich optymalne umiejscowienie paneli.