Monitorowanie zużycia energii – jak to robić i czy warto?

Nie da się uciec od informacji o wzroście cen energii. Rosną one od kilku lat, ale właśnie jesteśmy w momencie, gdzie wzrost ten może być porażający dla poborców, szczególnie tych ostatecznych – gospodarstw domowych. Większość z nas już odczuwa skutki wzrostu cen prądu, a w przyszłości prawdopodobnie odczują je praktycznie wszyscy. Jak temu zapobiec? Albo przynajmniej jak zmniejszyć zużycie energii?

Jak zacząć oszczędzać energię?

Odpowiedzią na taki stan rzeczy jest jedno kluczowe działanie, czyli oszczędzanie energii. Aby oszczędzać skutecznie, trzeba jednak wiedzieć, jakie jest realne zużycie energii w domu czy siedzibie firmy. Właśnie w tym pomaga monitor zużycia energii. Dobrze o nim pomyśleć już na pierwszym etapie działań w kierunku oszczędzania energii, takich jak np. projektowanie instalacji fotowoltaicznych. Każdy właściciel przydomowej instalacji, która ma produkować energię, powinien zadbać o monitorowanie zużycia energii. Bez znaczenia czy inwestycja to panele słoneczne w Gdańsku, czy może ogniwa fotowoltaiczne we Wrocławiu – warto wiedzieć, jakie opcje oferuje rynek, gdy chodzi o narzędzia do monitorowania zużycia energii.

Monitorowanie zużycia energii – dlaczego warto?

Decydując się na obserwację zużycia energii, użytkownicy zyskują korzyści w kilku istotnych obszarach:

Monitorowanie zużycia energii – jak to robić?

Jest kilka możliwości mierzenia zużycia energii elektrycznej. Można wybrać różne opcje – w zależności od tego, jakiego poziomu dokładności pomiaru oczekujesz, jaki budżet chcesz przeznaczyć na kontrolę poziomu zużycia energii i ile czasu chcesz zaangażować w obsługę wybranej opcji.

Monitorowanie zużycia energii za pomocą licznika prądu, czyli “ręcznie”. To najtańsza, bo darmowa opcja, która jednak wymaga od użytkownika największego zaangażowania w pilnowanie poziomu zużycia prądu. Celem rozpoczęcia takiego monitorowania zużycia, należy określić zakres czasowy obserwacji, by później regularnie – zgodnie z założonym harmonogramem – spisywać dane z licznika. Głównym problemem przy tego typu działaniu jest właśnie zachowanie systematyczności w spisywaniu danych i konieczność poświęcenia sporej ilości czasu na podliczanie danych i wyciąganie z nich wniosków.

Drugą opcją, również darmową, ale już wygodniejszą i mniej angażującą czasowo są aplikacje do sprawdzania zużycia prądu udostępnione przez operatorów sieci dystrybucyjnej. Z tego rozwiązania mogą korzystać np. klienci Energi i Taurona. Niestety Enea i PGE jeszcze nie dysponują takimi aplikacjami. Celem skorzystania z aplikacji trzeba spełnić kilka warunków. Tylko klienci Energi i Taurona mają do nich dostęp, aplikacje współpracują wyłącznie z licznikami umożliwiającymi zdalny odbiór danych – w praktyce posiadają je wszyscy prosumenci. Dlatego można pomyśleć o monitorowaniu zużycia energii już na samym początku inwestycji w panele słoneczne czy ogniwa fotowoltaiczne, a takim momentem jest projektowanie instalacji fotowoltaicznych. Już wtedy warto zdecydować, z jakiego OSD skorzystasz i jakie daje on możliwości zbierania danych.

Plusem tego rozwiązania jest dostęp do danych zebranych i przedstawionych w przystępnej formie – na wykresach, które łatwo porównywać. Aplikacje przedstawiają dane historyczne, co pozwala na analizy z kilku miesięcy. Możliwe jest nawet wykorzystanie funkcji aktywnie wspierających oszczędzanie energii, w czym pomaga sms informujący o przekroczeniu założonego poziomu zużycia energii. Jednak trzeba uczciwie przyznać – aplikacje od OSD nie działają perfekcyjnie, zdarzają im się problemy z płynnością pracy, a dane czasami aktualizują się nieregularnie.

Trzecią opcję dla chętnych do monitorowania zużycia energii stanowią rozwiązania stworzone przez firmy specjalizujące się w branży. I tak, wydając trochę pieniędzy, można bez większego wysiłku i przede wszystkim skutecznie rejestrować dane dot. zużycia energii elektrycznej w domu czy firmie. Do wyboru są różne możliwości, np. rejestrator zużycia prądu zamontowany w rozdzielni elektrycznej (zaplanowany w fazie projektowania instalacji fotowoltaicznej może służyć również jako podlicznik do fotowoltaiki), gniazdko z licznikiem energii czy monitor energii.

Monitorowanie zużycia energii to coraz częściej po prostu konieczność. Dobrze, że wybór sposobów monitorowania jest dość szeroki i daje podstawy, by wybrać metodę najbardziej odpowiednią dla dostępnego budżetu, czasu i umiejętności.