Podwyżki prądu i ceny fotowoltaiki w 2023 – czego możemy się spodziewać?

Rosnące ceny prądu przerażają nie tylko przedsiębiorców oraz samorządy miast. Każdy posiadacz gospodarstwa domowego liczy się z tym, że w przyszłym roku może o wiele więcej zapłacić za prąd. Ile? I czy warto szukać alternatywnych rozwiązań, na przykład w postaci montażu paneli fotowoltaicznych? Czy cena fotowoltaiki również wzrośnie? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania – dowiecie się, czego można się spodziewać w roku 2023.

Wzrost cen prądu w 2022 i 2023 roku

Już w 2022 roku cena prądu w Polsce wzrosła – aż o 37%. Rachunki zdecydowanie się zwiększyły, mimo że obowiązywał 5% VAT, który w drugiej połowie roku został zmieniony na standardowe 23%. Największe firmy energetyczne, które mają monopol na dostarczanie energii w Polsce, zapowiedziały podwyższenie cen w planach taryfowych, co dla przeciętnego gospodarstwa domowego będzie oznaczało znaczące zwiększenie rachunków za prąd. Według prognozy podwyżka może wynieść nawet 100%!

Fotowoltaika a cena prądu

Osoby, które zainwestowały o wiele wcześniej w fotowoltaikę, z pewnością zastanawiają się, jak zmieniająca się sytuacja wpłynie na ich wydatki. Obawy, że producent będzie sprzedawał nadwyżki po cenie 20-30 groszy za 1 kWh, a kupował prąd z sieci przy cenie 40-70 groszy, okazały się nieprawdziwe. Ustalono bowiem możliwość sprzedaży prądu z fotowoltaiki za 65 groszy, zaś odkupienie energii, gdy fotowoltaika nie pracuje, kosztuje 30% mniej. Jest to więc korzystne dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Ten system rozliczeń prosumentów – net-billing – zyskał na opłacalności, więc mimo rosnących cen prądu wciąż warto zdecydować się na fotowoltaikę.

Korzystna okazuje się między innymi fotowoltaika dla rolnictwa. Konieczność ciągłego wykorzystywania prądu w wielu obiektach gospodarczych mogłaby sprawić, że rachunki zdecydowanie wzrosłyby i to do tego stopnia, który mógłby doprowadzić do upadku gospodarstwa. Tymczasem wykorzystanie fotowoltaiki pozwala zdecydowanie skorygować koszty utrzymania gospodarstwa rolnego.

Cena elektrowni fotowoltaicznej

Każdy, kto zastanawia się nad instalacją fotowoltaiczną, swoją decyzję rozważa także pod kątem tego, ile należy zainwestować. Obawy przed zbyt wysokim kosztem zakupu paneli i ich montażu wstrzymują wiele osób. Tymczasem okazuje się, że na przykład fotowoltaika w Krakowie nadal jest opcją, którą warto mieć na uwadze – gdyż mimo rosnących cen instalacji, taka inwestycja wciąż będzie się zwracać. Przed zakupem porównajmy między sobą ceny paneli fotowoltaicznych od różnych producentów, ceny falowników i okablowania. Pamiętajmy też o uwzględnieniu kosztu montażu przez profesjonalną firmę, co da nam pewność, że nasza prywatna elektrownia fotowoltaiczna będzie działać w pełni bezpiecznie.

Dlaczego i tutaj ceny rosną? Odpowiedź jest prosta – dwukrotnie wzrosła cena krzemu, który jest podstawowym surowcem wykorzystywanym podczas produkcji ogniw fotowoltaicznych. Jeżeli wzrosty cen dalej będą postępować – możemy spodziewać się, że i koszt instalacji fotowoltaicznej będzie coraz wyższy. Dobrze jest więc zdecydować się na panele jeszcze w tym roku.

Dlaczego wciąż warto zdecydować się na panele fotowoltaiczne?

Elektrownia fotowoltaiczna, cena której prawdopodobnie będzie z roku na rok rosnąć, wciąż jest wartościową inwestycją, mogącą wygenerować znaczącą stopę zwrotu. Według nowych przepisów nadprodukowaną energię można gromadzić w depozycie prosumenckim – i wykorzystać w ciągu 12 miesięcy na zakup prądu. W przypadku niewykorzystania energii, można uzyskać zwrot do 20% wartości energii zebranej w danym miesiącu. Wyliczanie kwot będzie opierać się na rynkowych cenach energii elektrycznej.

Czego jeszcze spodziewać się w 2023 roku?

Nadchodzący rok nadal dla wielu osób prywatnych oraz przedsiębiorców może być wyzwaniem, warto więc dobrze się do tego czasu przygotować. Oprócz wiedzy na temat prognozowanych podwyżek prądu oraz cen paneli fotowoltaicznych, dobrym rozwiązaniem może być zapoznanie się z przewidywanymi trendami technologicznymi w fotowoltaice, które wskażą nam, czy warto inwestować właśnie w tego typu domową elektrownię.

Wśród trendów wymienia się przede wszystkim nową technologię stosowaną w produkcji paneli – to technologia TOPCon oraz HJT. W pierwszym przypadku wpływa się na ograniczenie ilości krzemu przy równoczesnej poprawie żywotności oraz wydajności ogniwa. Z kolei technologia HJT pozwala na produkcję fotowoltaiki o bardzo dużej mocy, która będzie posiadać wysoką sprawność nawet pomimo słabego nasłonecznienia.

Wiele wskazuje na to, że magazynowanie energii poprzez depozyt prosumencki będzie niezwykle korzystnym rozwiązaniem dla osób prywatnych oraz przedsiębiorców, jak i gospodarstw rolniczych. Warto zatem zainwestować w najnowocześniejsze propozycje producentów paneli fotowoltaicznych. Wydajna elektrownia fotowoltaiczna o wysokiej sprawności może zdecydowanie poprawić sytuację wielu osób poprzez pozytywny wpływ na wysokość rachunków za prąd.