Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych – czy trzeba to robić?

Zbliżająca się zima to czas, który stawia na baczność nie tylko drogowców. Również właściciele instalacji fotowoltaicznych z uwagą obserwują niebo – każdy promień słońca ma tu znaczenie, pozwala bowiem na ograniczenie rachunków za prąd dzięki samodzielnej produkcji energii, którą wykorzystuje się do codziennego funkcjonowania gospodarstwa domowego. W związku z tym pojawia się pytanie – czy konieczne jest odśnieżanie paneli fotowoltaicznych? Czy padający śnieg, który osadza się na panelach, stanowi przeszkodę w produkcji energii elektrycznej? Jak najlepiej zadbać o fotowoltaikę jesienią oraz zimą? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Instalacja fotowoltaiczna a opady śniegu

Choć zimą o wiele mniej promieni słońca dociera do Ziemi, to instalacja fotowoltaiczna również o tej porze roku pracuje, choć w mniejszym zakresie i w związku z tym charakteryzuje się mniejszą wydajnością. Czy śnieg stanowi jakieś ograniczenie? Czy wpływa na działanie fotowoltaiki? Według badań – w pewnym stopniu. Już w 2013 roku przeprowadzano analizy i eksperymenty, które wskazały, że zalegający śnieg może zmniejszyć efektywność paneli fotowoltaicznych – ale raptem o 1% do 3,5% w skali roku. Choć wydaje się to niewiele, warto zwrócić uwagę na to, że taki wynik jest uśredniony, co oznacza, że relatywnie spadki produkcji prądu mogą być większe. Aby więc uniknąć ograniczeń w wytwarzaniu energii, mimo wszystko lepiej jest zdecydować się na odśnieżanie paneli fotowoltaicznych, jeśli jest to możliwe.

Jak odśnieżać panele fotowoltaiczne?

Dachy, na których zamontowano panele słoneczne w kujawsko-pomorskim, są częstym widokiem, podobnie jak w innych województwach. Popularność fotowoltaiki wzrasta bowiem z roku na rok, nic więc dziwnego, że coraz częściej użytkownicy poszukują porad związanych właśnie między innymi z ich odśnieżaniem. O czym zatem warto pamiętać?

Przede wszystkim o własnym bezpieczeństwie. Panele są zwykle montowane na sporej wysokości, dlatego należy mieć pewność, że nie stanie nam się krzywda w przypadku możliwego upadku. Podczas odśnieżania powinniśmy więc zadbać w pierwszej kolejności o asekurację. Samo usuwanie śniegu z paneli nie jest już trudne – wystarczy użyć do tego szmatki z delikatnego materiału, pamiętając, że powinien być on matowy i całkiem gładki. Oczywiście na rynku dostępne są specjalne przyrządy, na przykład w sklepach z instalacjami fotowoltaicznymi w Białymstoku znajdziemy specjalną szczotkę pozwalającą usunąć zalegający śnieg. Można skorzystać z tego rozwiązania, gdyż panele są bardzo delikatne i wrażliwe na zarysowania, w związku z czym dobór narzędzi do ich odśnieżania powinien być naprawdę przemyślany. Kategorycznie należy unikać stosowania gorącej wody w celu stopienia śniegu, gdyż takie działanie mogłoby doprowadzić do uszkodzenia instalacji fotowoltaicznej.

Minusy samodzielnego odśnieżania

Warto mieć na uwadze minusy samodzielnego odśnieżania paneli, które być może wpłyną na naszą decyzję o przeprowadzeniu tego działania.

Jeśli będziemy chcieli usunąć oblodzenie poprzez skrobanie lub uderzanie, możemy doprowadzić do uszkodzenia fotowoltaiki.
Oczywiście w przypadku umiejętnego, w pełni profesjonalnego czyszczenia paneli fotowoltaicznych ze śniegu, nie musimy martwić się o takie sytuacje.

Czy warto przeprowadzać odśnieżanie paneli słonecznych?

Jak widać, odśnieżanie jest wymagające i należy brać pod uwagę wiele kwestii, aby przeprowadzić je poprawnie oraz z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Pojawia się zatem pytanie, czy warto to robić? Można bowiem zauważyć, że chociażby fotowoltaika w lubelskim według producentów montowana jest pod kątem od 30 do 45 stopni w stosunku do podłoża – co oznacza, że śnieg samoistnie będzie zsuwał się po panelu, bez fizycznej ingerencji człowieka w ten proces. Na obszarach, gdzie średnia częstotliwość oraz ilość opadów jest bardzo duża, stosuje się przy montażu fotowoltaiki nachylenie nawet 60 stopni do powierzchni dachu. I wówczas fizyczne odśnieżanie paneli nie jest konieczne.

Wiele osób zdecydowało się na panele słoneczne w kujawsko-pomorskim, mazowieckim czy pomorskim z tego względu, że miała to być instalacja bezobsługowa. I tak jest w istocie – jeśli montaż był w stu procentach prawidłowy, wówczas fotowoltaika pracuje sama i bez żadnych problemów. Nie powinniśmy więc obawiać się, że sezon jesienno-zimowy będzie niekorzystny dla paneli i będzie wymagał od nas dodatkowej pracy. Odśnieżanie nie zawsze jest potrzebne, gdyż odpowiednie nachylenie konstrukcji sprawia, że opad nie ma prawa zalegać. Jeśli jednak mimo wszystko chcemy samodzielnie odśnieżać panele, pamiętajmy o wyborze delikatnych przyrządów, które nie uszkodzą ani nie porysują fotowoltaiki.